| eU777 a întrebat:

Salut, as vrea sa va rog sa-mi raspundeti din experienta sau sa-mi lasati un link cu un articol.
O sa fac 14 ani in toamna si am decis ca vara viitoare sa merg la sala; mama mea mi-a zis ca asta ar afecta cumva dezvoltarea organelor genitale sau erectia, vorbea gen codat, dar asta dadea de inteles.Intrebarea e urmatoarea faptul ca faci sala, nu culturism sau vreo performanta, doar asa sa te lucrezi, afecteaza cu ceva dezvoltarea/cresterea organelor sexuale(masculine)?
P.S. Ati putea sa dati cu parerea si in legaura cu decizia si varsta dar sa nu fie critici/comentarii prea dure va rog, este doar o curiozitate nu sunt foarte ingrijorat in legatura cu ceea ce a spus, dar sunt doar curios daca e adevarat!

Răspuns Câştigător
| ubox7007 a răspuns:

Depinde de ce mananci, daca mananci cu colesterol si multe vitamine, gen dimineata 5 albusuri 3 galbenusuri si un cartof dule (70-100g) la mic dejung pe la pranz niste pui cu niste ardei gras/capia/orice ardei si ca gustari intre poti morcovi sau alte legume la cina peste (conserve cu sardine, ieftine si bune) + mai bagi si orez si alte chesti "sanatoase" in ceea ce mananci. Testosteronul care este hormonul care face sa ti se dezvolte cam tot este facut din colesterol, dar de undeva iei colesterolul bun si din alta parte pe cel rau, de ex eu mananc multa carne de vitel cu tot cu grasime si nu am probleme. Daca te apuci mai tarziu de 14 ani ai belito nu o sa mai faci mai nimic 70% dintre baieti de 13-15 ani se apuca sala. In africa copiii muncesc de cand sunt in stare sa stea pe 2 picioare si pentru aia vezi ce dotari au aia, aici e vorba de genetica sala nu te va incurca ci dimpotriva s-ar putea sa iti ajute dezvoltarea si genoflexiunile cu bara in spate nu te fac mai mic, din nou aici e vorba de genetica nu de tampeni. Cum ai genele asa ajungi tongue
P.S ca suplimente ti-as recomanda zma (zin si magneziu) si ulei de peste daca nu vr sa mananci sardine sau de ce peste ai bani tongue

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Organe genitale...e o chestie. nu ai testosteron suficient sa acoperi toate functiile hormonale la varsta aia, deci ar putea afecta chestia asta. desi improbabil, nu imposibil, dar ma indoiesc ca vei avea probleme.

problema ta vor fi incheieturile. la 14 ani nu sunt facute sa suporte greutati = risc mare de accidentare sau dezvoltare aiurea

| eU777 explică (pentru JohnnyBi):

Nu am de gand sa fac cu greutati foarte mari, doar sa lucrez putin grupele de muschi, niste forta, abdomenul, bicepsii, poate spate, genoflexiunii nu ma gandesc sa fac pentru pectorali cu nu stiu ce haltere, am facut polo si le-am dat o forma.

| JohnnyBi a răspuns (pentru eU777):

Nu stau sa iti explic in detaliu de ce te inseli ca am o mana cu un fier in ea si povesti cu 1 mana nu scriu pe gratis; dar te inseli

| MozZatY a răspuns:

Salut, daca faci numai sala, fara sa iei prostii, nu are treaba cu disfunctiile erectile, ba din contra, sala iti creste albedoul sexual happy Dar la 14 ani...recomand sporturi de echipa, fotbal, bascket, sau altele, alergai, inot...sunt mai recomandate, nu iti vor incetini cresterea, ba din contra. Sau incearca dans sportiv. Succes

| bbu2eugen a răspuns:

Nu ti trebuie inca sala. Incearca sa faci un sport te dezvolta mai mult decat sala! Intr un timp frumos.

| EuGabriela a răspuns:

Nu e bine pentru varsta ta sa faci sala adica sa lucrezi grupele de muschi care sunt in dezvoltare, daca vrei sa te mentii in forma poti face alergari, inot, dans asa mai departe.

| AlexandruG21 a răspuns:

Incearca un sport mai intai, mai stai un an ca sa te apuci de sala, nu cred ca are vreo legatura cu organele genitale