| Mirceadumb a întrebat:

aveam pana acum gantere de 5 kg de nisim si faceam cu ele. am ajuns sa fac si la 30-35 de repetari pana sa imi oboseasca bratul si am considerat ca mai bine sa imi cumpar altele reglabile cu greutatea mai mare, asa ca mi-am luat gantere reglabile cu pana la 15kg pe gantera, doar ca acestea sunt mai lungi decat celelalte, sunt cauciucate. Acum facu 7kg dar parca nu mai simt ca intra... dupa 12 repetari mana este epuizata dar nu simt ca "a intrat"... nu o simt tare sau incordata asa cum o simteam dupa 25-30 de repetari cu gantera de 5 kg. Din ce cauza sa fie? oare mi se par mai incomode ca sunt mai lungi si poate nu le fac la fel de corecte? sau este din cauza ca e prima zi si pana se obisnuieste mana un pic cu ele?

1 răspuns:
| immortalfaith a răspuns:

Daca faci bicep curls si nu simti sunt mai multe chestii :
-faci cu o greutatea prea mare
-incearca sa rotesti mana (https://www.youtube.com/watch?v=ykJmrZ5v0Oo - ceva de genul)
-daca ti se par incomode infasoara un tricou sau ceva mai subtire pe maner
-lasi bratul complet drept cand lasi gantera in jos iar cand o ridici strangi tare in momentul in care ajungi la maximum sus (squeeze)
Baga cate repetari poti cu gantera de 10 sau de 7, cu care poti face 10-12 apoi continua cu cea de 5 pana nu mai poti (superserii)
Si e normal ca simti mai tare la 50 de repetari decat la 10