| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut
ce exercitii trebuie sa fac ca sa ma inalt cu 5 cm macar?
am 14 ani 1, 82.va rog.

3 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Ai 14 ani. O sa mai cresti

| Onixuţa a răspuns:

Bună!
Eu am 14 ani, sunt fată şi am 1.77. Şi eu mi-aş dori 1.83. sad
Băieţii cresc mai mult decât fetele. Depinde si de gene. Ai mei sunt înalţi.
Exerciţii: Te duci într-un parc, sau oriunde este o bară înaltă şi stai atârnat de ea 1 minut, pauză, un minut, pauză şi tot aşa. Nu fă haltere, nu ridica greutăţi! Dacă vine vara, avem timp de înot, basket, handbal, volei.
O alimentaţie corespunzătoare. Evită produsele fast-food, sucurile din comerţ, cafeaua, Coca-Cola, ţigările, chipsurile. Consumă carne, peşte, lactate, legume(morcovi, roşii, salată), multe fructe(căpşuni, cireşe, pepenii-mai târziu, banane). Fă-ţi în fiecare zi o salată (fructe/legume-ce preferi).
Multă, multă odihnă. Minim 9 ore/zi!
Dacă ai lipsă de Calciu, vitamine, poţi lua câteva suplimente de la farmacie.
Mergi pe biclă.
Sper că te-am ajutat!:***
Oricum vei mai creşte minim 5 cm.
Pupici şi mult succes..nouă!

| Sempay a răspuns:

Ok ok fa sport primul rand inot, fotbal, si handbal cel mai usor daca nu poti sa te bagi intr-un sport alearga fa-ti propriul program de antrenament ceva in timpul liber