| BogDaNuTzXD a întrebat:

Salut, cum confectionez un arc care sa traga la distante foarte mari?
La sageti si la tipul de lemn ma descurc( am auzit ca alunul e bun ), dar problema e ca nu stiu din ce material sa fie "Sfoara" de la arc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cu sfoara de canepa, folosita pentru legarea borcanelor. Eventual poti imleti infasurat 2-3 fire si sa dai si cu ceara peste ea, cand deja e intinsa (nu e obligatoriu)

| BogDaNuTzXD explică (pentru Bula):

Nu am incercat inca, dar o sa incerc, iti dau funda de acum, mersi mult! happy

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Eu faceam arcuri din lemn de corn fiind mai bun ca alunul si sfoara de canepa. In functie de cat incordezi sfoara de tare cu atat trage la distanta mai mare.

| ALGator a răspuns:

As incerca un cablu subtire de otel impletit, cum se gasesc pe la magazine gen Praktiker.
Fa-ti rost de un cintar de mina cu arc pe care poti sa-l legi de o sfoara provizorie a arcului ca sa vezi ce "forta" se dezvolta (kg) in sfoara si sa poti alege caracteristicile "sforii" (e bine sa tina minim 1.3 x forta necesara). O sfoara prea grosolana va diminua viteza sagetii.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Cum spun si ceilalti, sfoara din fibre naturale impletite sau, mai modern si eficient din polimeri. Am citit undeva ca merge si cablu impletit din otel.
Trebuie sa aiba rezistenta si masa cit mai mica.
Se vind si de gata.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bowstring

| Iunix a răspuns:

Eu foloseam o sfoară din fibră de carbon.