| Zinv a întrebat:

Salut. Daca schimb la o bicicleta (bmx) lantu si foaia de angrenaj (cred ca se cheama pinioane), trebuie sa schimb si caseta de la butuc?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foaia de angrenaj este la pedale si este dispusa pe axul pedalier. Caseta este la pininioane (adica in spate). Daca schimbi lantul si pinioanele nu trebuie schimbata caseta decat daca iei un alt model de pinioane. Atentie la ce la ce pinioane ei! Sa fie de acelasi tip cu cele vechi la sistemul de prindere. Lanturile pot fi ajustate daca sunt mai lungi.

| sierra1 a răspuns:

Nu trebuie dar dacă tot faci schimbări atât de radicale, n-ar strica să te uiți și la butuc, la rulmenți, la starea vaselinei,...