| Madalino98826 a întrebat:

De 4 luni fac volei.Inainte sa fac aveam 1.70.Acum,la 17 ani am mai crescut 2cm. Tata are 1.78, iar mama 1.55.Credeti ca intr-un an jumatate sau 2 pot sa ajung la o inaltime intre 1.75-1.80? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu - volei de la 13 - 17 ani, la 13 - 1, 66 m inaltime, la 16 - 1.73, la 17 - 1.83 - 10 cm intr-un singur an, adica cresteam vizibil, aproape 3 mm pe zi! Acum am 2.02. As fi avut 1.98, dar am facut armata si acolo mai cresteai, tin minte ca tatal meu mereu ma cicalea ca in armata mai pun 3-4 cm, si nu voiam sa trec de 2 m, si asa a fost, am pus inca 4 cm! Insa eu sunt din parinti inalti - tata - 1.91, mama - 1.70, iar in genealogia mea au mai existat antecedente de depasire a inaltimii de 2 m. Asta e, fac parte dintr-o familie de uriasi happy!
Eu cred ca ajungi lejer la 1, 90. Raportul e simplu - 4 luni - 2 cm, inca un an de crestere intensa - plus inca vreo 6, asta inseamna undeva la 1.84, si inca 4 - 5 - 6 cm cit vei mai creste pana ce te vei opri, daca te tii de volei.
Succes la inaltare, caci ai parte de multe avantaje, dar ai grija sa nu treci de 2 m, ca apar si dezavantajele! happy

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil, ai primit chiar dovada, ai crecsut, nu?
Tine-o tot asa, fa volei mai departe inca 2 ani macar si cu noroc, macare sanatoasa si sport, ajungi si la 1.80!