| Vasilicu12 a întrebat:

De doua zile mi-am cumparat o bicicleta eliptica si am inceput sa fac pe ea, de exemplu am facut vineri 15 minute (ma durea foarte tare cand pedalam de la genunchi in sus si de aceea pedalam 1 minut si ma opream un pic sa stau) si ieri am facut la fel tot 15 minute si tot aceeasi situatie.
Mentionez ca am facut totusi la cel mai usor nivel adica nivelul1. Problema mea este ca asi dori sa pot face mai mult (va rog cei care ati avut bicicleta de asta sa imi spuneti cum a fost si daca o sa ma doara tot timpul cand pedalez?
dau funda!
Dau

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si am inceput sa fac pe ea...nu e frumos, fugi la WC!

| Mihaelablabla a răspuns:

Daca te doare este normal, inseamna ca e buna! Se pare ca nu ai avut o activitate prea mare inainte si muschiul coapsei este in sfarsit activ. Continua sa faci cu cate 2-3-5 minute in plus pe zi, chinuie-te, apoi vei vedea ca poti avansa nivelul. Cu cat avansezi este normal sa te doara cat de cat in timpul antrenamentului, daca nu doare deloc va trebui sa intensifici greutatea. Multa bafta si ambitie!

| MihaelaElena67 a răspuns:

Totul depinde de tine, nu de bicicleta. Conteaza varsta si mai ales daca ai mai facut vreodata sport. Inainte sa incepi sa pedalezi efectueaza INCALZIREA. INCALZIREA este o parte obligatorie a antrenamentului. https://www.youtube.com/watch?v=jYTnRAc9qFY urmareste acest videoclip