| eU777 a întrebat:

Salut, este acceptabil sa fac sala la 14 ani, aproape 15, nu exagerat, dupa un program stabil, cu exercitii si greutati corespunzatoare varstei?

Răspuns Câştigător
| CristinaSNC a răspuns:

Este ceva normal, plus ca ai o activitate sportiva. Te dezvolti mai frumos / mai armonios. Plus ca daca esti baiat chiar este foarte bine sa faci sala, iti vei dezvolta bine corpul. Acum sper sa nu iei tampenii din alea de steroizii, in rest poti sa faci sala linistit happy Multa bafta :*!

| eU777 explică (pentru CristinaSNC):

Da, sunt baiat, iar in legatura cu anabolizantele... nici nu ma gandesc, oricum nu sunt genul. Intrebarea e urmatoarea: sunt sanse sa ma opresc din dezvoltare din cauza antrenamentelor la sala?

| CristinaSNC a răspuns (pentru eU777):

Nuu! Cunosc un baiat care s-a apucat de sala de pe la vreo 12 ani si nu s-a oprit din dezvoltare. Acum are 14 s vreau sa zic ca arata super pentru varsta lui. Daca nu avea 14 ma dadeam la el la ce bine arata laughing Deci du-te la sala, nu lua tampenii din alea si nu exagera cu exercitiile, fa-ti un plan de antrenament, cel mai indicat intreaba un antrenor de la sala respectiva happy.

| eU777 explică (pentru CristinaSNC):

Si eu sunt de aceeasi parere, doar ca tatal meu are un fix cum ca ar trebui sa-mi folosesc greutatea propriului corp si ca sunt prea mic, ca ar trebui doar sa suplimentez cu greutatile si ca o sa-mi afecteze cresterea...Eh, probabil ca o sa fac cum o sa fac vreo 2 luni cat mai avem vacanta si dupa mai vad... cred ca o sa-mi placa, dar sa vad cum o sa ma mai pot tine dupa ce incepe scoala, avand in vedere ca intru la liceu, mersi oricum.

| CristinaSNC a răspuns (pentru eU777):

Cu multa placere!

7 răspunsuri:
| eU777 explică:

*Am 1.78 si 60-65 kg aproximativ.

| Daniel_Guraliuc_1990 a răspuns:

E bine dar nu forta prea tare... daca nu vrei sa te operezi de hernie de disc pe la 18...Succes!

| Paula_Radu_1976 a răspuns:

Da poti cu un program adaptat tie, indicat de un kinetoterapeut.