| mada1 a întrebat:

fac 1000 de abdomene pe zi in seri de 100 sau 200, fac 2 serii a 100 dimineata cand ma trezesc. 2 serii a 200 cand vin de la scoala adica pe la 2, si 2 serii a cate 200 seara inainte de culcare. am citit si pe TPU. si pe alte siteuri ca trebuie sa faci pauza.macar 2 -3 zile pe saptamana. dar, la sala instructorul ma pune sa fac 1-2 aparate de abdomen PE FIECARE ZI. mi-a spus ca muschii abdominali se lucreaza cel mai greu. in final.cate abdomene trebuie facute. si cate ziel trebuie pauza? cine imi face un program frumos ( cu ore serii si cate reperati )si care sa aiba efect primeste funda :X mersi mult

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

1) 3-4 serii a cate 15-20 repetari abdomen superior
2)3-4 serii a cate 15-20 repetari abdomen inferior
3)2 serii bricege 6-8 repetari(antreneaza ambele grupe)
4) 2-3 serii a cate 10-12 repetari pentru oblici
Asta este programul meu, luni, miercuri si joi, intre zile fac cardio. Abdomenul il lucrez acasa.
PS: Poti sa faci si 5000 de abdomene zilnic si sa nu aiba efect...conteaza sa lucrezi corect, sa constientizezi muschiul lucrand, sa eviti supraantrenamentul si sa stii cum sa-ti imparti grupele, sa diversifici exercitiile, sa folosesti pauze de 30-40 secunde intre serii, 1-2 min intre exercitii si sa bei multa apa in timpul exercitiului. Nu uita de cardio si de dieta

7 răspunsuri:
| mada1 explică:

Mateo pustiu nu ti se pare ca esti cam retardat? cine rasa matii te obliga ma sa raspunzi.e problema mea pe cine intreb gunoiule.cu cat mai multe pareri cu atat mai bine.in legatura cu faptul ca vreau sa arat ca cineva.nu e ma problema ta. daca tu esti tipul" au ce-mi mai place shaorma" e treaba ta.asa ca mai du-te in gatu matii de asta...

| RappaDanny a răspuns:

Inteleg ca u vrei sa lucrezi muschii abdominali mult mai mult, daca e vb de culturism, poti face chiar si in fiecare zi "la sala", eu unul nu fac decat 1 data pe saptamana, pentru ca nu am nevoie mai mult, sper ca ma intelegi. Dar ceea ce faci u e mult prea mult pentru o dezvoltare a muschiului, el nu se dezvolta ci arde si arde si arde; pentru dezvoltare nu are timp.
Ca sa dezvolti muschiul abdominal fa exercitiile la sala iar acasa lasa-l sa se odihneasca, o grupa musculara are nevoie de cel putin 2 zile pauza ca sa lucreze, sa se dezvolte, dar abdomenul merge si in fiecare zi dar nu exagerat, sper sa ma fii inteles.

| Cosmin86 a răspuns:

1000 de abdomene pe zi = supra-antrenament = EFORT INUTIL.
Daca poti sa faci foarte multe, pune o greutate pe piept si fa mai putine. vezi sa lucrezi si partea inferioara a abdomenului prin ridicari de picioare.

Si abdomenul se lucreaza de maxim 2 ori pe saptamani.

| sabinz a răspuns:

Pai eu iti recomand sa faci mai multe serii dar nu cate 200, cel mai bine e sa faci pana incepe sa arda abdomenul, atunci cand incepe sa arda mai fa inca 20 30 repetari, si ia pauze pentru ca daca nu iei pauza mai rau te fortezi si nici decum nu creste masa musculara.Si schimba regimul alimentar, mananca cate 3-4 oua dimineata la pranz mananca carne de pui/vita iar seara ceva usor care sa contina legume si vitamine.

| SoriNel_1539 a răspuns:

Deci daca faci 1000000 intr'o serie si nu le faci corecte degeaba le mai facioh go on.Tu trebuie sa faci cam 30-40 intr'o serie foarte incet si corecte.Nu te lasa pana jos...incearca sa incordezi muschiul si nu le face repede ca nu o sa aiba nici un efectbig grin.Si faci de ex 4 zile la rand si apoi 3 pauza. Sper sa iti fie de folos sfatu meutongue

| PuKa_2254 a răspuns:

De ex:eu fac 5 serii de cate 20 de abdomene dimineata 3 serii a cate 20 la amiaza si seara 2 serii a cate 20, dupa 5 zile de abdomene fac pauza 3-4 zile