| barajul a întrebat:

Salut, in legatura cu exercitiile fizice, cine este in domeniu daca m-ar putea ajuta. nu stiu ce se intampla, cu toate ca sunt un tip masiv am o flexibilitate destul de buna, am o forta foarte mare si cand e vorba de fiare pot sa ridic destul de mult la aparatele si restul chestiilor de la sala. problema este urmatoarea, cu toate astea cand vine vorba sa fac un exercitiu fizic acasa, gen flotari, genoflexiuni sau chiar si abdomene, dar as vrea sa subliniez ca la ultimele 2 nu intervin asa dificultati, dar legat de flotari nu sunt in stare sa fac 15 de la cap pana la coada, dupa cateva flotari mi se incoarda abdomenul si ma inrosesc tot la fata. care e problema si ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| s3bycu a răspuns:

Salut!

Problema la tine este ca ai forta si probabil si o masa musculara dezvoltata insa iti lipseste anduranta. Daca chiar iti doresti sa-ti dezvolti anduranta trebuie sa faci cate 4-5 serii a cate 12-14 flotari si dupa un timp o sa ajungi sa faci si 50, cu conditia sa maresti constant numarul de flotari/ serie odata ce nu mai faci cu mare dificultate acel numar de repetari.

Multa bafta si sarbatori fericite!

1 răspuns:
| erAss a răspuns:

Iar la partea cu inrosirea la fata se datoreaza respiratiei. Uiti sa respiri cand executi flotarile.