| Y3aaHH a întrebat:

Intrebare pentru cei care fac un sport sustinut: cum va motivati sa mergeti la antrenamente in diminetile alea cand in pat e cald si bine si afara e frig si urat?big grin funda pentru cea mai buna idee big grin

Răspuns Câştigător
| oOoRubyoOo a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai un model in viata (fie ca iti place de corpul persoanei respective fie de sanatatea pers respective)

cu timpul nu vei mai percepe acel antrenament ca ceva ce TREBUIE sa il faci, ci il vei percepe ca ceva ce iti place sa faci

Si ce te poate ajuta:
-muzica
-imaginea a ceea ce vrei sa devii tiparita in minte
-acel sentiment cand dai tot din tine
Te poate ajuta foarte mult daca te mai duci cu cineva...mai schimbi o vorba-doua si iti faci si antrenamentul.

9 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Asa e, adevarul e ca primele 2 luni sunt mai naspa, dupa, e deja rutina.
La mine frigul nu mai e o problema pentru ca dupa fiecare antrenament fac dus cu apa rece iarna ca sa reglez temperatura si sa "sochez" muschii, dar nu iti recomand asa ceva eu am 6 ani in spate.
Eu nu stiu cum te-ai putea tu motiva, trebuie sa-ti creezi un obiectiv

| NoNameJunior a răspuns:

Salut! eu nu fac sport sustinut dar cum a spus si @DanuTz_8912, merg la scoala si e cam acelasi lucru.
cum fac?
simplu:imi spun ca trebuie sa ma trezesc pentru ca astazi am scoala.de fapt mai adaug:,, trezeste-te! ca sa treaca mai repede ziua!"laughing
si, imi intra in reflex.

| DanuTzCarbon a răspuns:

Eu nu fac antrenamente dar am scoala si cred ca avem aceeasi chestie in comun. Ma trezesc la 6 fara chef, dormeam bine etc. Eu pur si simplu cand aud ca suna telefonul nu ma mai gandesc la nimic, pur si simplu ma ridic din pat fara sa ma intind etc. si ma duc si ma spal pe fata. Pe urma ma obisnuiesc.

| adisuper a răspuns:

Simplu.Te gandesti ca vrei sa faci asta, daca nu vrei te lasi. Fara munca nu castigi nimic.

| Y3aaHH explică:

Imi place foarte mult cum suna. Daca as fi fost din Bucuresti n-as fi ezitat sa va contactez happy

| PoisonKiss a răspuns:

Eu fac sport de 3 ani asa (intens) si deja imi e in reflex

| CataLanBarca a răspuns:

Eu zic ca totul conteaza dimineata pentru a avea o zi buna
1. as pune chiar melodia pe care te trezesti. trebuie sa nu fie una de care sa nu te sperii una care sa inceapa incet si sa aiba un subiect care te binedispune(d obicei melodia ta preferata.)
2. te gandesti si tu stiu eu prima chestie gen azi am... (ceva bun care sa te faca sa vrei sa se intample sau ce tiai pus tu in cap ca sa se intample).
3.te speli calumea si in timpu asta meditezi...adica te gandesti la ceva bun

Ca un => la tot ce am zis eu e CEVA BUN (POZITIV)

gandeste pozitiv

| peque895 a răspuns:

Cand stiii ca sportul este cea mai buna optiune de a te mentine in forma...esti in stare de orice.si eu fac acelasi lucru.
deoarece stiu ca sportul ma ajuta in toate chiar si cand este urat si frig afara.

| Teo_9996 a răspuns:

Ei bine, antrenamentele mele de dimineata erau intotdeauna in vacanta, deoarece in timpul scolii trebuia sa fim prezenti la ore, de aceea era si mai teribila trezirea, dar stateam totusi si ma gandeam de ce practic acest sport si ce am de castigat daca ma ridic din pat sau ce am de pierdut daca o sa raman in pat si intotdeauna reuseam sa gasesc un motiv indeajuns de bun incat sa ma ridic si sa fiu si vioaie la antrenamente.