| EnvyU a întrebat:

Salut, intrebare pentru cei care se antreneaza cu gantere, cat puteti ridica pe o mana? Cum a fost prima oara cand ati inceput, la cat timp ati marit greutatile?
Mi-am luat un set de 20kg gantere domyos care se desfac si pot sa pun ce greutate vreau. Acum folosesc 10kg, sunt destul de grele si nu pot sa fac mai mult de 20-25 pana fac pauza.
Ma gandeam cand as putea sa adaug mai mult? Adica cum imi dau seama ca pot duce mai mult fara sa fac rupturi sau mai stiu eu ce.
Fac mai multe exercitii, nu doar curls.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Buna, maine o sa merg si eu sa imi cumpar exact gantere de alea, eu am descarcat bodybeast un super program cu tot felul de excertiti fizice, da am si bara pentru tranctiuni, eu un prima luna voi baga 5 kg, in a doua 7 kg, a treia luna 10 kg, nu vreau brsc ca am probleme cu inima, apoi fac karate si insanity e foarte important am burtica dar nu vreau sa pierd muschi de asta fac bodybeast, probabil ca apoi dupa 3 luni voi cumpara alea la 30 de kg dar la inceput 20 e super ok, multa bafta, vrei sa facem programul impreuna?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Apropo manusi sasi iei ca faci bataturi la maini e aiurea

| EnvyU explică (pentru RAY):

Mi-am luat si manusi, dar vezi ca alea la 30 de lei nu sunt cine stie ce, adica nu te apara chiar perfect, dar mie imi convin pentru cat am dat pe ele. O sa ti se para super putin 5 kile, chiar daca zici ca e destul, o sa vrei mai mult ca vei avea impresia ca nu faci nimic. Eu am gasit unu pe youtube athlanteanX sau ceva de genu si are multe exercitii printre care si multe cu gantere. Si eu am probleme cu inima, obosesc foarte repede si nu pot sa fac continuu foarte mult, de exemplu cardio ma seaca, in 5 minute nu mai pot sa respir.

| RAY a răspuns (pentru EnvyU):

Man progresiv, anul trecut am facut o greseala am facut sprinturi de 4 minute sunt foarte bune dar nu pentru mine, m-a durut in piept 2 saptamanii, pai o saptamana 5 kg a doua 7 vad eu, faza e ca discurile se misca intre ele, pentru ca in program e pe intervale, adica prima oara usor apoi mediu apoi maxim si eu tot le dateam jos discutrile si era enervant ca pauza era 20 de secunde, da acuma numai le tot dau jos ca le stric, da pai sunt manusi la 45 ron, eu fac si un fel de karate, box etc, fara manusi e aiurea e ca daca ai lovi in gol, bodybeast tine 3 luni e pentru tot corpul

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Pai trebuie sa faci 12 repetari incat cea de-a 13-a repetare sa iti fie imposibila..vezi cu cat poti

| EnvyU explică (pentru Adiiiiiii69):

Adica 12 repetari? adica 12 seturi? adica gen ridici de x ori apoi faci pauza si dupa pauza iar pana ajungi la 12 seturi?

| Adiiiiiii69 a răspuns (pentru EnvyU):

Nu.fac 12 repetari per exercitiu si 4 seturi

| redwood a răspuns:

Important e sa executi corect miscarea si dupa sa cresti greutatea. Prima oara am facut cu 7.5 kg iar dupa 6 luni am ajuns la 15 kg. Bafta in continuare.