| Anonimus100 a întrebat:

Salut.Intrebare pentru cunoscatorii de tenis : Explicati-mi si mie cum Simona Halep a revenit pe locul 2 mondial. A ajuns in finala la Cincinatti, si avea de aparat 190 de puncte de anul trecut.Pentru o finala acolo primesti 585 de puncte, deci 585-190=395, iar ea avea inaintea turneului 5546 si + 395 ar avea 5941, iar Sharapova are 6036 de puncte, si ei nu i se scad pentru ca nu a participat la acest turneu.
Deci explicati-mi daca stiti.
Funda.

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sharapova a fost invinsa anul trecut in semifinala de Ana Ivanovic. Anul asta pentru ca n-a participat i s-au scazut punctele. Halep avea nevoie sa se califice in finala pentru a reveni pe locul 2.

| Anonimus100 explică (pentru AFR81):

Sharapova are acum tot 6035 de puncte, Simona are 6130, adica a castigat 585 de puncte din turneul ala.Mai si zici ca sti tenis, cand de fapt nu i-a fost luat niciun punct Sharapovei.

| AFR81 a răspuns (pentru Anonimus100):

La sporturile gen tenis, snooker, darts si la pariuri sportive nu cred ca se gasesc 5 insi care sa ma intreaca pe site-ul asta. Sper sa nu-mi stearga adminii raspunsul. Sper macar sa apuci sa-l vezi. Asadar: Dobitocule, cum dracu sa nu ii scada puncte daca ea n-a participat la turneu? Crezi ca daca s-a declarat accidentata are vreun beneficiu? Cum gatii ma-tii poti sa spui ca daca nu te prezinti la turneu nu pierzi puncte? Ai idee despre ce vorbesti? Nadal a pierdut mii de puncte pe vremea cand era accidentat. La fel si altii. Toti jucatorii. Tommy Haas ai idee cine e? A fost operat si a lipsit cam un an de zile, poate chiar mai mult. De pe locul 15 a cazut pe 600. Florian Mayer, jucator de top 30 s-a accidentat, s-a operat, a lipsit o perioada lunga de timp, iar acum este pe locurile 200-300. De Juan Martin del Potro ai auzit idiotule? A fost jucator de top 5, a castigat un Grand Slam. Apropo, stii ce e ala Grand Slam? Baiatul asta Del Potro s-a accidentat la incheietura mainii stangi. A suferit mai multe operatii. A lipsit de la toate turneele. Lipseste in continuare. Ei bine, sa stii ca baiatul asta a pierdut ceva puncte. Este acum pe locurile 800. Exemple sunt cu sutele, cunoscatorule. Poti sa cauti pe google date despre: Pablo Cuevas, Victoria Azarenka, Andrea Petkovic, Sabine Lisicki si multi altii. Cum poti sa-mi spui tu mie si sa te contrazici cu asemenea vehementa cand eu personal l-am auzit anul asta pe Horia Tecau la BRD Nastase Tiriac Trophy (daca stii ce e aia) vorbind cu cineva din staff-ul sau despre punctele ce-i vor fi scazute in urma abandonului pe care il anuntase cu cateva minute inainte. Da, si Horia Tecau s-a accidentat si i-au fost scazute punctele. Robin Soderling, primul om care l-a batut pe Nadal la Roland Garros sufera de mononucleoza de vreo 3 ani sau chiar mai bine. Ia cauta-l pe clasamente. Il mai gasesti? I s-au scazut punctele sau nu? Sunt satul de asemenea prosti care au vazut si ei ca Simona Halep este printre primele jucatoare, s-au mutat de la fotbal la tenis, s-au uitat si ei la 2-3 meciuri si gata sunt specialisti. Tu lucrezi cu clasamente, idiotule, faci calcule si toate astea. Cauti statistici si multe altele. Eu am toate astea in cap. Si da, stiu tenis, chiar foarte mult. Stiu si teorie, dar si practica.

| Anonimus100 explică (pentru AFR81):

Mai usor cu jignirile in primul rand, si in al doilea rand explica om prost atunci de ce Sharapovei nu i-a fost luat niciun punct? Explica specialistule sa vad, ca are 6035 de puncte de dinaintea turneelor din America. Sa te vad.

| AFR81 a răspuns (pentru Anonimus100):

Cine stie ce dracu s-a intamplat acolo. Poate i-au fost scazute punctele inaintea turneului. Habar n-am. Niciodata nu m-au pasionat metodele de punctare si banii pe care ii primesc jucatorii. Dar de aici si pana la a vorbi aiurea despre cineva, e cale lunga. Crede-ma, chiar daca stiu doar chestiile elementare legat de subiectul asta ( nu participi, ti se scade ), am perfecta dreptate. Am si eu o intrebare pentru tine ca tot esti destept. De ce nu-i scrii lui Nole Djokovic, numarul 1 mondial, ca sa anunte ca s-a accidentat, ca si-a rupt ceva si nu mai poate participa niciodata la vreun turneu? Astfel, fara sa i se scada puncte, va ramane permanent pe prima pozitie. Misto logica ai. Ia cauta-l pe Radek Stepanek si vezi cate puncte a pierdut anul asta si la simplu si la dublu pentru ca s-a accidentat. Ia vezi-i pe Monfils, Dolgopolov, Diatchenko, Andujar, Yen-Hsun Lu, Florian Mayer. Acestia s-au retras ieri din turneul de la US Open. Vor avea loc modificari in clasament sau nu?

| Anonimus100 explică (pentru AFR81):

Vai de tine, esti prost de dai pe afara, te crezi important ca stii tenis. laughing Dispari.

| AFR81 a răspuns (pentru Anonimus100):

Pai n-ai intrebat tu de tenis, de clasamente, de punctaje? rolling on the floor Eu ti-am raspuns ce-am stiut si am avut dreptate. Totusi nu pot sa neg ca ai si tu dreptatea ta. Chiar sunt prost. Vorba aia, cand te iei cu prostul, esti mai prost ca el. Nu stiu de ce am stat sa-ti explic tie cazurile lui Soderling, Tommy Haas, JM Del Potro. Cred ca in viata ta n-ai auzit de numele astea, de altfel foarte cunoscute. Am spus ca poate asa intelegi si tu. Hai ca te-am lasat. Chiar nu mai gasisem niciun handicapat pe TPU care sa se contrazica aiurea si sa ma enerveze in ultimul timp.

| Anonimus100 explică (pentru AFR81):

Nu, nu am auzit de cei 3 enumerati de tine. Si care e problema? Chiar nu inteleg care e problema. Esti un mare idiot, ce habar nu are de viata lui, viata lui e doar tenisul. Ma p*s pe fata ta de ratat, sa imi sugi ***!

| Ingler a răspuns:

Pai.....Sharapova anul trecut a participat la aceasta competiție....si a ajuns pana in semifinale daca nu ma însel...iar in acest an nu a participat...deci punctele ei câștigate anul trecut la Cincinnati vor scăzute...iar după aceasta saptamana nu va mai avea 6036...
Sper ca te-am ajutat! happy

| Anonimus100 explică (pentru Ingler):

Avand in vedere ca nu s-a prezentat la niciun meci, ea anuntand ca nu participa la turneu, Sharapova nu va pierde din puncte. Pierdea din puncte este doar daca de exemplu juca si era scoasa din turul 2, 3, sferturi.
Mi-am dat seama de acest lucru dupa ce am vazut ca Simona Halep, neparticipand anul acesta la Bucharest Open, nu i-au fost luate punctele castigate din participarea de anul trecut, asta pentru ca a hotarat sa nu participe anul acesta.