| Mirceadumb a întrebat:

m-am apucat de ceva timp de exercitii cu propria greutate: flotari/abdomene/genuflexiuni/tractiuni. cat de curand vreau sa imi pun si o bara de tractiuni in camera. Eu vreau sa intru peste un an la academia de militari si vreau sa ma apuc sa ma antrenez de pe acum. Ce vreau sa stiu sigur: daca ma antrenez cu tipurile astea de exercitii pot pune masa musculara pe mine? este adevarat ca la inceput pui mai repede iar apoi te poti plafona si sa nu mai pui? cum scap de plafonare? cu aceste tipuri de exercitii ma definesc mai mult? ce este aceea fibra? si nu in ultimul rand. la o confruntare dintre cineva care face sala si cineva care se antreneaza cu tipurile de exercitii mentionate de mine. cine are cele mai multe sanse sa invinga (niciunul nu practica vreun sport). In acest antrenament intra si alergarea pentru anduranta. Stiu ca alergarea de anduranta creste rezistenta..mai creste si altceva? multumesc anticipat. Nu vreau sa ma apuc de sala. nu vreau sa fac exercitii statice, eventual imi voi lua o gantera sau o bara pentru acasa.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei sa pui masa musculara, treubie sa faci maxim 8 repetari / serie.

Sa zicem la tractiuni/flotari : POTI peste 8 repetari => adaugi greutate ( eu leg discuri de 20-30 kg de mine la tractiuni ).

Analog pentru forta : maxim 3-4 repetari cu greutate mare.

Si trebuie sa mananci MULT, de vreo 3 ori mai mult decat un om normal, ca sa pui muschi si forta.

| RobertMoon a răspuns:

Exercitiile pe care le faci tu sunt mai mult de izolare, iar la o bătaie dintre mine si tine care faci flotari si tractiuni probabil as castiga eu deoarece am forta mai mare, dar nu e o regulă, la o bătaie trebuie sa fi rapid...

| Pacquiao a răspuns (pentru RobertMoon):

De exemplu daca avem aceeasi varsta,eu as face exercitii cu propria greutate iar el face sala, care ar castiga? happy
Eu sunt mai rapid, nu am masa musculara exagerata, am mai mult fibra happy
Ala de la sala e mai masiv si se misca ma lent, si in plus si flotarile, tractiunile ajuta la forta tongue
Tu ce parere ai? happy

| RobertMoon a răspuns (pentru Pacquiao):

Pai de exemplu daca eu am 1.65 si 70 de kg si sunt plin de muschi sunt si foarte rapid datorita inaltimii si greutatii pe care o controlez perfect. Tu daca ai 1.85 si 65-70 de kg esti slab chiar daca ai greutatea apropiata mie si chiar daca faci exercitii cu propria greutate ma poti bate doar daca ma lovesti la fata sau la ficat cu piciorul ceea ce e destul de greu, eu parerea asta o am, eu trimit rachete de jos spre tine happy

| RobertMoon a răspuns (pentru Pacquiao):

Exemplu la ce ziceam vezi diferenta de inaltime si greutatea identica
https://www.youtube.com/watch?v=RYopZNu3WWE

| Pacquiao a răspuns (pentru RobertMoon):

Am 1.70 si 60 kg.
Sunt slab sau e bine cum sunt? happy Sincer happy

| RobertMoon a răspuns (pentru Pacquiao):

Trebuie sa ai 70.