| anonim_4396 a întrebat:

Salut,M-am apucat de sala de 2 luni si tot nu sunt lamurit ce antrenament ar fi bun pentru mine(am 64kg, 175cm,15 ani). Unii imi zic sa fac antrenament pentru slabire si definire(greutati mici,multe repetari),altii imi zic sa fac pentru masa musculara(greutati mari, putine repetari).Ce imi recomandati?
P.S.Antrenamentul meu era urmatorul:
Lucram 2 grupe de muschi pe zi(la fiecare grupa 3-4 exercitii)
La fiecare exercitiu faceam 4 serii.
La fiecare serie faceam (15, 12,10,8)sau(12,8,8,10)!
Deci ce antrenament imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Logic. Si la definire tot greutati mari si putine repetari o sa faci.

Pentru masa musculara :

- 5 mese pe zi, 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi

Pentru definire :

- tot 5 mese pe zi, dar acum ai cam 70 % proteina, 20 % carbohidrati, 10 % grasimi

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Greutati mici, repetari multe = antrenament rezistenta, NU definire sau slabire.

Daca cineva iti recomanda multe repetari pentru definire poti sa-i spui ca e IDIOT si sa nu-i mai iei niciun sfat in considerare.

Definirea se face din alimentatie.

Fa 2-3 ani masa musculara si apoi definire schimband alimentatia.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci imi recomanzi sa fac masa musculara, adica greutati mari, putine repetari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Logic. Si la definire tot greutati mari si putine repetari o sa faci.

Pentru masa musculara :

- 5 mese pe zi, 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi

Pentru definire :

- tot 5 mese pe zi, dar acum ai cam 70 % proteina, 20 % carbohidrati, 10 % grasimi

| flaf2012 a răspuns:

Eu pana acuma faceam asasaddau exemplu la exercitiul hammer:Faceam 15 repetari cu 5kg, 12-10 repetari cu 7, 5kg, 8-10 repetari cu 7, 5kg si 5-8 repetari cu 10 kg)

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

E ok, serii piramidale.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci,sa continui tot cu exercitiile pe care le faceam pana acuma? si serii si greutati?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Ce exercitii faci?

cum e antrenamentul tau pe o saptamana?

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai merg la sala cam 5 zile pe saptamana, lucrez cate 2 grupe de muschi pe zi, fac cam 3-4 exercitii la fiecare grupa de muschi si 4 serii la fiecare exercitiu.Acuma in functie de exercitiu, la unele pun mai multe greutati la altele mai putine.
Si cu mancatu(asta e programul de vancata)Cand ma trezesc adica 11-12 mananc lapte cu cereale sau un sanwich, pe la 2 mananc ceva gatit(ciorba, tocanita, sarmale, etc), pe la 4 imi fac shaku de proteine cu apa si unt de arahide sau pun o banana(la 5 plec la sala), cand vin pe la 18:30 mananc (depinde ce e)ori imi fac un sandwich repede, ori ciorba, depinde.
P.S.Intre mese mai mananc un fruct sau rontai niste biscuiti\stiksuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

1. mananci cam putin
2. programul e slab, la 5 zile / sapt se lucreaza 1 grupa / antrenament, nu doua
3. nu ai zis ce exercitii faci exact

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci imi recomanzi sa merg de mai putine ori la sala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Da, de 4 ori gen.

ziua 1 -> piept
ziua 2 -> spate
ziua 3 -> picioare
ziua 4 -> umeri si brate

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mi se pare cam ciudat acest antrenament.Adica ziua 1 piept(bun), ziua 2 spate(bun),ziua trei picioare(eu nu fac deloc picioare pentru ca joc fotbal si alerg mult si nu am nevoie),si in ultima zi umeri, biceps, triceps, mi se pare cam mult.
Eu nu pot sa fac ex pentru umeri prea mult, pentru ca am o problema.Eu ma gandesc sa fac asa:Ziua 1-Piept+biceps, Ziua2-Spate+Triceps,Ziua 3-Abdomen+Umeri si Ziua 4-Picioare....SAU
Ziua 1-Piept, Ziua 2-Spate, Ziua 3-Biceps+Triceps, Ziua 4-Umeri+abdomen.

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Pai in ultima zi sunt grupe mici.

triceps -> 15 minute
biceps -> 15 minute
umeri -> 20 de minute

=> 50 de minute tot antrenamentul. nu e mult, e bine.

p.s. : ce faci tu la picioare la fotbal e cardio, nu se compara cu un antrenament de forta.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci ce zici sa fac prima sau a doua varianta care ti-am zis-o?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Varianta 2.

Prima e stupida... nu poti sa faci biceps in ziua 1 si spate in ziua 2!

Dupa biceps faci spatele la cel putin 2 zile diferenta, deoarece bicepsul participa la antrenamentul spatelui ( la fel piept si triceps ).

Ca fapt divers, antrenamentul meu actual ( 42 in brat si 38 in antebrat ) :

luni -> piept, umeri, triceps
marti -> spate, biceps, antebrat
miercuri -> picioare
vineri -> skandenberg

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok,mersi fain de ajutor

| LuciMixx a răspuns:

Ba cum *** vrei sa te faci daca mergi de 5 ori pe saptamana? Fa putin si bun nu mult si prost.Cum sa cresti in masa musculara daca mergi de 5 ori pe satpamana si banuiesc ca stai in fiecare zi cate 1:30-2:00 ore, muschii ca sa se dezvolte trebuie sa aiba odihna. Ai venit aici pe TPU sa iti raspuna toate saraciile care nu stiu ce is cu ei, serios acum nu lua in considerare tot ce zic astia aici, ca sunt diferite persoane care merg la sala sa nu zica ca nu merg, sa vada lumea ca el face sala, totusi sa fim realisti. Du-te dreacu' si intreaba-l pe antrenorul de sala sau ce ai tu acolo, sau pe un prieten care se pricepe. Bafta In continuare.