| DeXz2010 a întrebat:

Ma numesc Geo si am 14 ani insa vreau sa mentionez ca sunt foarte dezvoltat, nimeni nu imi da mai putin de 16 ani si as vrea sa ma apuc de sala acasa cu flotari,gantere, abdomene, genoflexiuni, tractiuni s.a.

Mentionez ca am 1.73m inaltime si 52kg.

As vrea sa imi spuneti ce fel de proteine, aminoacizi si creatina ar trebui sa iau si in ce dozaj + e bine sa iau aceste lucruri pentru exercitii acasa? multumesc anticipat, dau funda| SUNT BAIAT!

Răspuns Câştigător
| Vennuss a răspuns:

Am vrut doar sa te ajut cu ce stiu sigur, eu vorbesc doar din fapte reale vreau doar sa ajut pana la urma faci ce vrei dar macar renunta la aminoacizi...

12 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Nu exista "sala"acasa asta este o prostie.Raportul dintre inaltime si greutate arata ca esti foarte slab, nu stiu unde vezi tu ca esti dezvoltat. Daca ai alimentatia la pamant poti sa iei si mama proteinelor ca nu o sa ajungi nicaieri iar daca faci exercitii acasa suplimentele sunt inutile.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Un pic de flotari si miscare nu strica. Niste gantere din cand in cand n-au cum sa-ti faca rau. Doar nu exagera. Nu lua rahaturi. Sunt ok si elea pe cand sti exact ce vrei sa faci, dar inca esti in perioada de crestere. Mananca bine, dormi bine. E suficient.

| questsoul a răspuns:

Nu e bine sa te auci asa devreme de sala. Corpul tau e inca in crestere iar ridicarea greutailor va opri acest lucru.

| Vennuss a răspuns:

Deci in frimul rand ai o varsta foarte frageda pentru a face sala si mai ales cu greutati, aceasta iti va incetini dezvoltarea plus ca nu este bine pentru sanatatea ta.
si nu, nu este bine sa iei proteine si mai ales aminoacizi, deoarece la o varsta mai mare daca cumva se intampla ceva si renunti la sala vei face apa la muschi, ti se va lasa pielea de tanar.
Asteapta inca 3-4 ani pentru a face sala si pentru a te dezvolta sanatos!

| DeXz2010 explică (pentru Vennuss):

Eu stiu ca de la creatina ai apa la muschi dar voi urma un program de 6 saptamani si 4 pauza

| Vennuss a răspuns (pentru DeXz2010):

Multumesc frumos, pentru fundita, doar vreau sa aju!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vennuss):

Serios? Se lasa pielea? Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi?

Aminoacizii se gasesc IN MANCARE.

Chiar si o felie amarat de paine are aminoacizi, COPIL MIC ce esti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vennuss):

Sa ajuti cu sfaturi tampite?

Si tu consumi ZILNIC AMINOACIZI, copil PAMPALAU ce esti.

Mai citeste o carte!

| Vennuss a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred ca ar fi cazul sa nu ma jignesti si nici nu sunt copil, nici nu dau sfaturi tampite! Una e sa consumi si alta sa iii cumperi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vennuss):

Pasul 1 : citeste ce sunt aminoacizii si in ce alimente se gasesc.

Pasul 2 : corecteaza ce-ai scris mai sus.

Chestia cu "se lasa pielea" e o aberatie demonstrata stiintific.

Eu am tras 4 ani la sala aprox cu creatina, aminoacizi, glutamine si enzime. Si apoi am facut cativa ani PAUZA COMPLETA.

Si ca sa vezi, nu atarna NIMIC.

Uite un articol bun:
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

Citez : "Aberatii de tipul "muschii se transforma in grasime" sau "iti va atarna carnea" auzim la tot pasul."

Adica EXACT ce-ai spus tu mai sus.

| Vennuss a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai "inteligentule" eu vorbeam in cunostiinta de cauza nu aiurea, in orice caz parerile sunt impartite asa ca lasa-ma!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vennuss):

Cati ani de sala si de nutritie ai?

Cunostiinta de cauza... de COPIL MIC, care nici macar nu a fost la 10 seminarii de nutritie in viata lui!

Ai citit macar vreo carte de anatomie si nutritie?

NU POTI sa spui ca "atarna pielea" si apoi sa pretinzi ca STII CEVA, NU POTI EFECTIV.

Ai spus "atarna pielea" => esti un COPIL PAMPALAU, care nu stie NIMIC si are ZERO experienta.

REPET :cate carti de nutritie, anatomie ai citit, si CATI ANI de sala ai?

| Vennuss a răspuns (pentru DeXz2010):

Am vrut doar sa te ajut cu ce stiu sigur, eu vorbesc doar din fapte reale vreau doar sa ajut pana la urma faci ce vrei dar macar renunta la aminoacizi...