| valymessy a întrebat:

Salut ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi cum as putea sa ma inalt,, lasati basketul,, volei, inot,, ca le-am folosit,,, am doar 14 ani si 1.45,,sunt foarte pitic in comparatie cu ceilalti colegi,, va astept cu raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!

Cu atitudinea asta nu ajungi nicaieri.
In primul rand nu ne-ai dat detalii de genetica. Cat sunt parintii tai de inalti? Apoi, esti inca in crestere, unii se opresc din crecut pe la 20 de ani. Probabil ca ai vreo dereglare hormonala, daca te-ai oprit deja din crescut. Du-te la un doctor endocrinolog si fa-ti o serie de analize, vezi ce probleme ai putea sa ai. Lipsa de testosteron si sau functionarea necorespunzatoare a hipotalamusului sau a altor glande raspunzatoare de crestere.

Toate sporturile care implica saritul ajuta la inaltat si e dovedit. Nu poti sa faci basket o luna de zile si sa vrei rezultate; ele se obtin pe durata a minimum jumatate de an. Rezultatele reale si vizibile apar intre 6 luni si un an jumatate. Asa ca nu stiu 'ce ai facut tu', dar la asta m-am referit cand am zis ca nu faci nimic cu atitudinea asta.
Exercitii care implica stretchingul ajuta de-altfel, la dezvoltarea oaselor si aici se incadreaza si inotul si tractiunile.

Am o intrebare sti care e medie de inaltime a inotatorilor profesionisti? Ia uita-te si ramai un pic uimit.

Altfel, iti urez multa bafta si stai chill inca esti in crestere, nu ramai tu asa. Garantatwinking!

3 răspunsuri:
| Bogdan_6967 a răspuns:

Tu o sa fi intr-un proces de crestere a inaltimii pana la varsta de 20 ani. Poti incerca streching-ul, ajuta la intinderea oaselor. Cauta pe net cateva exercitii de streching si fa-le regulat, in fiecare dimineata cate 15-20 de minute.

| andreushk a răspuns:

Alergatul este un sport bun care inalta happywinking

| lightblueC a răspuns:

Doar prin gimnastica si sport iti poti stimula corpul sa creasca in inaltime. Daca stai si nu faci miscare nu se intampla niciun miracolwinking Ia calciu+vitamina de ...si ai rabdare. Cunosc multi baieti de varsta ta care se afla in aceeasi situatie. O sa cresti mult, si din senin cam pe la 16 ani. Esti ok!