| Gaby3891 a întrebat:

Mi-am luat Serious Mass +Micronised Creatine Powder de la megaproteine si vreau sa stiu modul corect de administrare pentru un ectomorf, am 17ani 1.74 58kg. Antrenamentul meu este pe la ora 2-3 sau chiar putin mai tarziu, cand ar trebui sa am mesele si cand ar trebui sa iau suplimentul + creatina?

5 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Mesele trebuie sa le ai toata ziua, cat despre adrministrare, eu iti recomand 1 dupa antrenament si 1 inainte de culcare, asa le-am administrat si eu.

| Gaby3891 explică (pentru SiLaS):

Da asa am zis sa iau si eu serious, dar pe langa asta mai e si creatina care trebuie facuta 3g cu 240ml apa care ar cam trebui tot dupa antrenament si nu stiu cum sa o iau impreuna cu serious. Adica sa iau o cupa cu 350ml apa de serious si dupa creatina sau cum?

| SiLaS a răspuns (pentru Gaby3891):

Eu te-as sfatui sa iei creatina inainte de antrenament, nu este obligatoriu sa o iei impreuna cu Serious.

| AntrenorFitness a răspuns:

Creatina 1 cupa inainte de antrenament cu 200ml fres de portocale, Serious mass 1 cupa dupa antrenament si 1 cupa seara inainte de culcare cu 400ml lapte sau apa.
Micul dejun la 7, gustare de fructe la 10, masa principala dinaintea antrenamentului la 1, creatina inainte de antrenament, 15:00 antrenament, dupa antrenament 1 cupa serious mass, dupa 2 ore masa de seara, iar inainte de culcare 1 cupa de serious mass.

| Vladut650 a răspuns:

Daca esti ectomorf trebuie sa ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine + carbohidrati.
Proteine - carne/lapte/branza/oua etc...
carbohidrati - cartofi/paste/orez brun/paine neagra etc...
Creatina o iei inainte cu 30 de minute de antrenament cu o bautura bogata in carbohidrati gen fresh de portocale, iar serious mass iei dupa antrenament cu apa si inainte de culcare cu lapte.

PS: Sa bei multa apa.