| BBitzza a întrebat:

Salut,poate cineva cu experienta sa imi zica sigur ca ``proteinele nu-s bune``(daca se poate sa si argumenteze),din cate stiu eu ele sunt destul de ok, tin sa mentionez ca am 17 ani aproximativ 1, 76 inaltime si 65 de kg, fac sala de aproximativ 8 luni.Multa lume vorbeste pe tema aceasta fara sa aiba pic de idee si e destul de enervant.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Proteina e baza vieti pe pamant cum sa nu fie bune?

| GdX a răspuns:

Sunt bune in doze facute special pentru tipul de antrenament. Nu poti sa bagi proteine fara sa faci analize. Bagi proteine, dar ficatul si rinichii sufera de aceea se recomanda sa bei mult ceai pentru rinichi si ficat daca bagi proteine. Sunt supliment alimentar, si trebuiesc consumate prin sport daca le iei pentru a se depune unde trebuie. Tocmai pentru ca ai 17 ani lumea iti zice ca nu sunt bune. Oricum nimic sintetic nu este bun. COnteaza sa ai un stil de viata echilibrat ca organismul sa poata tolera bomba chimica luata in fiecare zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GdX):

Proteine = MANCARE. ( si suplimentele tot din mancare sunt extrase ).

Tu iti FACI ANALIZE inainte sa mananci?

| DanielHX a răspuns:

Ce raspunsuri idioate, asculta aici.Tu ai nevoie de proteine ca sa traiesti, tu te referi la suplimente.In general suplimentele proteice sunt destul de ok,dar depinde si din ce sursa sunt (soia,cereale etc...). Deci in concluzie suplimentele sunt ok,dar inainte de asta,incearca sa iti "iei" cat mai multe proteine din mancare (piept de pui, ton, lapte, oua etc.) deoarece o sa ajungi mai repede la rezultate, cel putin in cazul meu.

| Endo05 a răspuns:

Proteinele se gasesc in mancare.Nu exista fraza "proteinele nu sunt bune" pentru ca ele se gasesc in alimentatia noastra de zi cu zi.Fie ca iei proteine din mancare fie ca iei din suplimente e acelasi lucru.Baza vietii insasi este proteina.Am mai auzit alta banalitate cum ca proteinele iti afecteaza rinichii si ficatul.Este o totala prostie.Proteinle ajung in ficat si de aceea ficatul lucreaza dar nu ai probleme cu el.In al doilea rand rinichii nu au nicio legatura cu proteinele.Nu mai asculta prostiile unor ratati care isi dau si iei cu parerea despre sala si despre alimentatie fara sa stie o anatomie de baza.