| dfcsb97 a întrebat:

sambata am meci impotriva unei echipe ff bune. Tot timpul inainte de fiecare meci si in timpul meciului am emotii foarte mari si nu ma pot concentra la maxim. La antrenamente joc ff bine. fara frica dar atunci cand am un meci situatia se schimba. Am emotii foarte mari si imi e frica sa nu gresesc. Ce sa fac? dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Achilles_1666 a răspuns:

Joc la echipa de cativa ani buni, si la inceput gandeam la fel ca tine, ma gandeam ca daca primesc mingea si gresesc, antrenorul, colegii din echipa o sa tipe la mine ca nu am facut bine. Tre doar sa ai incredere in tine si sa iti nu iti umpli mintea cu ganduri, cand ai mingea ridici capul si dai pasa la cine trebuie sau faci ce vrei cu ea. Chiar daca gresesti, gandeste-te ca tipetele celorlalti dureaza cateva secunde, si in nici un caz sa le bagi in seama. Simplu.

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Totul pleaca din creier asa ca cel mai bine e sa te gandesti ca totul o sa fie bine. Fii optimist numai asa vei reusi, lasa gandurile negre sa plece. Multa bafta!

| effect a răspuns:

Incearca sa gandesti mai optimist
Din moment ce tu esti sigur pe tine si stii ca joci foarte bine
Nu are de ce sa ti fie frica
Incearca sa fii mai relaxat, sa te gandesti mereu ca nu e mare lucru
Ca daca gandesti mereu ca mvai e un meci important si ce voi face eu, nu vei reusi nimic :-)
Deci fii mai optimist si mai relaxat

Răspuns utilizator avertizat
| andreea_7819 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotii, nu are ce sa gresesti.Incerci doar sa faci ce ai invatat la antrenamente si gandeste-te ca joci cum ai jucat si la "pregatiri", ca nu'i nimeni in jurul tau, nu te priveste nimeni. Apropo baietii nu au emotii numai cand sunt niste fete care le plac (in preajma)?big grin De aceea ai tu emotii? Uite un coleg de'al meu in momentul in care vorbeste o/un profesor/a cu el incepe sa planga dar fara sa vrea elhappy Bucura'te ca nu esti ca si el nu ar fi frumos big grin Nu te ingrijora eu o sa-ti tin pumniikiss

| AGOR a răspuns:

Ca sa nu mai ai emoti imagineazati ca esti singur pe teren fara ca nimeni sa te deranjeze

| DGK_6470 a răspuns:

Pai uite cum sta treaba. tie iti e frica ca daca vei gresi ceva se va intampla ceva nasol [ex : ca te da afara de la echipa sau altceva] trebuie sa stai linistit si sa te concentrezi pe minge si pe portarul lor daca este atent la fiecare miscarea a voastra inauntrul careului. nu te gandi la faptul ca patesti ceva daca ratezi sau altceva... big grin

| Luke07 a răspuns:

Si eu am fost in situatia asta... ai nevoie de sustinere.
Cheama'ti prietenii la meciul tau si ei or sa te sustina indiferent de ce faci, gandeste-te ca nu joci contra lui Superman si ca ei sunt la fel ca tine.
Sper ca te-am ajutat