| Spike189 a întrebat:

Salut, sunt curios sa vad parerea voastra referitor la timpul acordat antrenamentului la sala. Multe persoane spun ca este necesar sa mergi 5-6 zile / saptamana la sala, in schimb alte persoane spun ca 3 zile este suficient in conditiile in care mergi 1 zi da, una nu, asa ar avea timp muschii sa se recupereze. Ma uitam aseara pe youtube la un video care vorbeau pe tema asta, ba chiar mai mult, spuneau ca este suficient sa lucrezi un singur exercitiu pe grupa musculara in loc de 3 - 4 exercitii cum multa lume obisnuieste.
Aici sunt mai multe detalii : http://www.thinkeatlift.com/greekgod/
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| sasha898 a răspuns:

Cu 5-6 antrenamente o sa ramii un firav, indicat este maxim 3-4 antrenamente pe saptamana, eu fac doar 3 zile si imi ajung vad ca am progrese destul de bune. Important e sati lucrezu toate grupele de muschi dar sa le antrenezi doar o data pe saptamana, daca faci de ex biceps de 2 ori pe saptamana, clar o sa ai progrese mai lente. daca vrei masa alegeti greutatea cind faci exercitiu sa fie intre 6-8 maxim 10, daca faci mai mult de 10 deja faci rezistenta. Programu meu de antrenament arata asa : luni fac umeri trapez si picioare, incep lunia asta ca e aglomeratie n-are la piept luni :d apoi miercuri piept si biceps, vineri fac spate triceps si duminica fac abdomen crunch. Si cum spuneam am progrese cu programu asta. Dar sa stii ca nu o sa pui prea nulta masa daca ai alimentatia 0 la fel ca si antrenament ai nevoie de un plan alimentar, iti trebui 1, 5-2gr de kg. Adica daca ai 60 kg vei avea nevoie de 120 gr. Proteina ca sa pui ceva masa. Ai mai multe informatii drspre sportu asta aici www.culturism.ro. bafta!

| Spike189 explică (pentru sasha898):

Mersi big grin, si da, incerc sa cresc in masa musculara. am 1, 78 m si 83 kg.
Din Ianuarie pana acum am facut mai mult exercitii de tip super-serii pentru definire si mult cardio ca sa slabesc. aveam 93 kg, si acum vreau sa pun masa, incerc sa imi controlez alimentatia pe cat se poate de bine, si sper sa am rezultate cat mai bune. Am pus intrebarea asta pentru ca am vazut pe youtube niste tipi care ziceau ca mergant 5-6 zile /saptamana la sala nu faci decat sa iti obosesti muschiul aiurea si nu ajungi la rezultate bune, si ca pentru a pune masa, cu 3 zile gen 1 zi da 1 nu e cel mai bine pentru ca asa se recupereaza si muschiul, am 21 de ani, asa ca am timp sa experimentez pe pielea mea mai multe feluri de antrenament ca sa vad la care raman.
O zi buna, si le multumesc si celorlalti pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu cel mai mult am progresat cu 3 zile / saptamana.

Cu 5 zile am reusit sa ma plafonez repede si sa ma epuizez.

Nu conteaza asa mult cate antrenamente faci, ci CE faci.

Eu spre ex nu fac izolare DELOC ( nu am mai facut flexii pentru biceps de 2 ani ), si facand doar exercitii grele, antrenamentele sunt foarte obositoare.

| lpavel a răspuns:

Maxim 4 zile pe saptamana, indicat 3 zile! Antrenamentul sa nu dureze mai mult de 1 ora maxim! Bafta!

| apaplataDorna a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci sala, sa te menti? sa pui masa? daca vrei sa te menti si sa cresti usor poti merge de 3 ori pe zi si sa lucrezi cate 3 grupe iar daca vrei masa cat de repede posibil du-te de 5-6 ori pe saptamana, o zi de repaus este necesara pe saptamana, poti lucra cate 2 grupe pe zi, biceps si triceps poti face de 2 ori pe saptamana, de ex luni triceps cu piept marti biceps cu spate si vineri brate