| PaunEver a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa ma apuc de maine de sala. Credeti ca daca in aproximativ o luna, in loc sa slabesc, m-as putea ingrasa chiar rau? Sunt micuta de inaltime si vreau neaparat la sala sa alerg pe banda, bicicleta, s.a.m.d. deci ce credeti?

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inainte de a te apuca de sala, este obligatoriu sa ceri sfatul unui medic, astfel risti rezultate dezastroase pentru sanatatea si viitorul tau.

| PaunEver explică (pentru neutrino):

Eu nu vreau sa trag de fiare, sa adaug masa musculara. Vreau sa slabesc cateva kilograme. Am o prietena re in maxim o luna a slabit 7 kilograme. Se zica ca daca tragi de fiare si ridici deasupra capului, risti sa nu. Dezvolti, sa fii pitic. Dar un pic de banda vreau 30 min alergat, nu face rau nimanui. Mercii de raspunswinking

| NDC12 a răspuns (pentru PaunEver):

Si nu "ramai pitic" daca mergi la sala, asta e doar un risc daca faci genoflexiuni cu foarte mare greutate in spate (100 kg sa zicem) si nu cred ca cei sub 18 ani fac cu o greutate asa mare + ca aici e vorba de genetic, daca e sa cresti o sa cresti.

| JohnnyBi a răspuns (pentru PaunEver):

Risti un rahat. mituri pentru adormit copiii creduli si naivi. nimic in afara de genetic nu te opreste din crescut, cu 2 exceptii. steroizi si alimentatie deficitara. poti sa cari tu saci de cartofi de la 5 ani in spate ca nu are a face cu inaltimea si dezvoltarea. si pentru a alerga sa dai bani la sala e o porcarie. exista atat pamant si aer liber si tu repede pe artifial. de ce?
daca o prietena a slabit in X mod, nu inseamna ca si tu esti la fel. corpul difera de la om la om, si cand vezi ca tu nu esti la fel ca ea ce faci? dai vina pe antrenamentul prost si ajungi la diete tembele? nici 2 gemeni identici nu au acelasi ADN, lucru care variaza orice de la culoarea ochilor la capacitatea de a mentine strat adipos si altele. nu te compara cu nimeni, numai cu tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ingrasi.

| NDC12 a răspuns:

Intr-o luna e imposibil sa slabesti 7 kg si chiar asa imposibil cum e daca ai reusi din cauza ca ai slabit brusc risti sa iti apara vergeturi pe piele si nu cred ca vrei asta.

Cat despre sala, sala(alergatul pe banda) doar te ajuta sa arzi grasimile dar tu daca mananci o gramada de carbohidrati in fiecare zi ( cartofi prajiti, paste, etc) mergi degeaba la sala, aici cel mai important e sa ai grija ce mananci, redu carbohidratii si mananca multe proteine fructe si legume.

| PaunEver explică (pentru NDC12):

Mercii de raspuns, dar nu sunt gras, dar mnea, intodeauna binele e binevenit happy Cat despre mancare, normal ca nu mananc asa ceva.

| NDC12 a răspuns (pentru PaunEver):

AI zis normal ca nu mananc asa ceva ca si cum ar fi niste alimente foarte rele laughing si nu sunt, daca le prepari tu acasa si nu de la KFC, etc. Dar cine vrea sa slabeasca trebuie carbohidrati putini, o masa si asta inainte de antrenament, atat.

| CartoonN a răspuns:

Care kg ai,vrei sa slabesti?
Daca vrei sa slabesti,sportul poate fi o alternativa,insa asociat cu un program de masa.
Sportul nu slabeste,nu ingrasa, antreneaza musculatura... daca tu ai straturi de grasime, degeaba iti antrenezi muschii, patratele alea frumoase nu se vor vedea din cauza grasimii.
Oricum, foarte buna alegerea ta de-a merge la sala. Bafta!