| kl4u a întrebat:

am 17 ani si tocmai ce m-am apucat de doua saptamani de sala, am 1, 74m inaltime si 65 kg, vreau sa va spu nca am putina burta, grasime abdominala cel putin in partea de jos a abdomenului. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac, sa incerc sa pun, sa cresc masa musculara, exista vreo sansa sa dispara treptat burta asa? Sau ar trebui sa urmez ceva dieta, sa fac mult cardio si sa dau burta jos? ( Daca e ultima varianta, imi puteti recomanda niste exerciti isi sau alimentatie pentru a scapa de burta cat mai rapid? ). Si mai am inca o curiozitate, care ar fi raportul lunar sau saptamanal de exercitii pentru masa si pentru definire? Cat timp trebuie bagat masa si cat timp definire?

Răspuns Câştigător
| SiLaS a răspuns:

Eu te-as sfatui sa urmezi un program de masa musculara, cu o dieta pe masura, adica 4-5 mese pe zi cu proteine si carbohidrati, dupa 1-2 ani ar trebui sa faci o perioada de definire de 6-7 luni prin care sa scapi de toata grasimea acumulata si sa ramana masa musculara, altfel acuma nu ai ce sa definesti si o sa arati foarte slab.

1 răspuns:
| AntrenorFitness a răspuns:

La varsta ta, poti sa reglezi aceste aspecte din mers.
Antreneaza-te corect, mananca sanatos si dormi suficient!
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html