| Alexx15 a întrebat:

Am auzit ca exercitiile pentru spate iti pot face cocoasa daca sunt facute pe undeva inainte de 18 ani. Am 14 si nu sunt sigur daca ar trebui sa lucrez la spate. Ma refer la greutati.

Răspuns Câştigător
| Sl1pKnoT a răspuns:

Orice exercitiu iti face cocoasa daca e facut gresit. Ideea e sa tii spatele drept, ''blocat'' cand lucrezi, pentru forma exeritiului si pentru sanatatea ta si da, esti prea mic pentru sala. Incearca sa faci sala pe la 16-17 ani, pana atunci incearca inot sau schi fond. Aceste 2 sporturi te dezvolta mult.

9 răspunsuri:
| TwiSt1997 a răspuns:

Nu te sfatuiesc inainte de 15-16 ani, pui masa, si sunt exercitii de ''ingrosare'' spate, si de asta pare ca esti ''cocosat''. Acum depinde si de talie.

| FitnessTrainer a răspuns:

Daca executi exercitiile corect nu vei avea probleme, in cel mai rau caz cu incheieturile.

| ribak a răspuns:

Salut. Nu-i nu-i adevarat atata timp cat exexuti exercitiile corecte. Ca sa nu faci cocoasa trebuie sa faci exercitii de tras si de impins.PS: Sa faci trectiuni ca sa iti latesti spatele

| Alexx15 explică:

Alte exercitii pent

| Alexx15 explică (pentru Alexx15):

Alte exercitii pentru latit spatele care ar fi?

| Alexx15 explică:

Si poate afecta coloana si cresterea?

| RareSika11 a răspuns:

Exercitiile pentru spate? la sala sau unde? Nu am auzit nimic de genul ca iti faci cocoasa daca faci exercitii pentru spate, eu fac tractiuni pentru spate si acolo stai suspinat ( cu mainile larg departate ) si drept, deci nu vad unde si de ce s-ar forma cocoasa. In schimb, te sfatuiesc sa nu incepi cu greutati de la varsta ta. Cel mai probabil de la 16, 17 ani, atunci incepi sa te dezvolti hormonal, muscular si trebuie sa lucrezi corpul! Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RareSika11):

Tu esti fata?

| Mihai442000 a răspuns:

Poti lucra, atata timp cat nu ridici greutati foarte mari.