| anonim_4396 a întrebat:

Am facut luni ramat cu bara din aplecat - priza pronatie si ma doare spatele jos la lombari. Ce credeti ca este?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Pozitie proasta in timpul executarii exercitiului. mai pe scurt: ori inveti sa stai corect si sa folosesti greutati bune (ca tu esti zmeu si faci pe curcanul cu greutati mari) ori o sa ai probleme nasoale la lombari.

tembel ca tine am fost si eu. am bagat pe bara 130 kg, am incercat o indreptare si mi-am strambat spatele in loc sa il tin drept. si cu centura mi-am facut spatele praf. nu mai fii zmeu, ori faci un exercitiu corect, ori nu il mai faci.

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine faci ramat cu gantera la banca. Lucrezi la fel de bine spatele si ai lombarii protejati.