| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de AJUTOR!

Deci...am 15 ani sunt baiat 1.83 su 74 kg multi mi-au spus sa incep sa fac sala pentru ca m-as face super si bla bla dar eu ce fac, nu incep..de ce? Pentru ca "mi-e rusine" sa merg la sala...da stiu suna ciudat si credeti ca sunt un idiot deja laughing
Ce doamne sa fac sa nu mai am aceasta senzatie,eu m-as duce dar mi-e rusine de tipi de acolo, si sunt cu mult mai mari decat mine peste 20 de ani si nu ma simt in apele mele ce pot sa fac sa scap de asta eu vreau sa merg din toata inima "sa ma fac fain" dar...sunt rusinos ce pot sa fac? sad stiu ca nu e prea detaliat si am scris ca un buimac(cred ca exista cuvantu asta)ce as putea face sa scap de acea stare de rusine vreau cu toata inima mea sa merg la sala, funda

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ar trebui sa te motiveze sa vezi oameni mai mari ca tine... de-aia eu prefer salile de profesionisti ( strongman si powerlifting ), ca acolo 90 % sunt sportivi de performanta, cu medalii.

Asta trebuie sa te MOTIVEZE, nu sa te dea inapoi.

+ ca de la oamenii aia ai o gramada de chestii de invatat.

| ubox7007 a răspuns:

Intereseazate de calisthenics si cumparati doua gantere de 15 (daca ia bani, daca nu sticla de 5l de apa umpluta cu nisip si apa +- daca poti ceva fier si le legi bu o sfoara si le infasori in scoci) si intri pe bodybuildin. com dai la workout si gasesti mai jos sa iti alegi grupa care vreo sa o lucri si in stanga ai sa alegi cu ce vrei sa lucrezi (gantere = dumbbell). Asa economisesti si bani tongue

| JustDeedee a răspuns:

Ei, asta se aplica la oricine. Nu trebuie sa iti fie rusine de cei de acolo. Se vor uita la tine doar pentru ca e o persoana noua in jur si sunt curiosi cine esti, nu-i intereseaza ce faci si de ce ai venit.
Daca totusi nu te-a prea ajutat ce ti-am zis laughing... ti-as recomanda sa mergi exact atunci cand se deschide sala, deoarece atunci sunt cei mai putini si nu te va deranja nimeni.
Poti sa-l rogi pe un prieten de al tau sa te insoteasca macar cateva saptamani!

| cristi62 a răspuns:

Salut!
Daca iti doresti asa mult sa mergi la sala, mergi cu un prieten sau mai multi.
Altfel te vei simti.
Si eu sunt de varsta ta, dar prefer sa ies cu prietenii la fotbal, nu ma fascineaza salalaughing
O seara buna!

| KaSS a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine cand te duci la sala, fiecare se duce la sala ca sa lucreze nu sa se uite la altii (poate doar la fete) poti sa te duci linistit si sa faci sala si eventual sa intrebi un instructor de acolo ce sa faci.

| alin1317 a răspuns:

Eu spun sa te duci cu unul de aici la sala:-)) ca sa nu-ti mai fie rusine

| Helly1226 a răspuns:

Nu iti recomand sa te duci la varsta asta pentru ca esti in crestere si se dezvolta muschii mai greu. Eventual poti face exerciti acasa cu niste gantere dar o sa dureze cateva luni pana o sa pui ceva pe tine. Fara suplimente(pe care nu le recomand la varsta ta) e foarte greu.

| nelyly a răspuns:

Asa am fost si eu. Iti este rusine pentru ca nu stii cate Kg poti sa ridici, si daca, sa zicem, ridici 10-15 kg pe doua brate, apai, vor rade de tine. Daca vrei sa nu mai ai acesta stare, poti incepe un antrenament de acomodare cu care sa se obisnuiasca muschii, tu. Eu unul am acasa 2 gantere 2 8, 5 kg si am inceput cu ele, acum am duc la sala si fac cu 15-17 kg pe doua brate. Daca ai sa faci cu greutati mari, nu o sa iti mai fie "rusine". Si nu iti este rusie, esti doar timid.Fa acasa timp de 2-3-4 luni, cat ai nevoie. P.S.-nimeni nu a inceput cu 100 kg. Toti au inceput de jos. happy Succes si daca mai ai nevoie de sfaturi nu ezita sa intrebi.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru nelyly):

"apai, vor rade de tine" nu rade nimeni de tine, fiecare isi vede de treaba lui.

Chestia asta cu "greutati mari" e o mare aberatie, am vazut oameni de 100 kg care se antrenau cu greutati mici, e treaba lor, nu comenteaza nimeni.

| Xtina19bbb a răspuns:

Stiu cum e treaba cu rusinea la sala ...suna aiurea dar stiu cum te simti...nu stiu cum esti tu dar eu am trecut de chestia asta pentru ca in prima zi in care am calcat locul ala vorbisem inainte vu un tip sa ma ajute la exercitii...era un fel de trainer...deci nu mai aratam ca o "loser" eram interesata sa invat. daca nu-ti permiti un trainer atunci cauta printre prietenii tai unul care merge la sala si roaga-l sa te antreneze...o sa accepte sigur. sper ca te-am ajutat happy
Peace \/