| SensaKi a întrebat:

Am o problema cu schimbatorul de viteze la bicicleta.Cand vreau sa schimb viteza(de la greu la usor) trebuie sa imi dau toata forta ca sa invart acel instrument de pe ghidon (cel mai greu se schimba la instrumentul din partea dreapta). Nici macar nu ma gandesc sa schimb din mers fiindca este imposibil.Va rog sa imi spuneti ce as putea face.DAU FUNDA si multe mtumiri!
P.S.:scuze daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aicaramba a răspuns:

Salut! Poti pune niste ulei de motor pe cabluri, pe unde intra in protectie, probabil au rugina si merg greu. Exista si un sprey cu vaselina la magazine auto si este mai bun. Dai pe toate cablurile unde intra in protectie si dai din schimbator sus jos sa isi faca ungerea bine. Daca nu merge trebuie sa cumperi cablu cu tot cu protectie si il inlocuiesti.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Gresează cablurile din ghidaje