| JigSaw1 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Ce cantitate de proteine este ideal sa luam dupa antrenament?
Eu luam o mosura jumate de whey gold adica in jur de 36 g proteine dar am citit undeva ca cica dupa antrenament 20 g sunt de ajuns si ca daca iei mai mult se folosesc ca sursa de energie.E adevarat?

7 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Nu cantitatea de proteine dupa antrenament este importanta, ci toata cantitatea de proteine consumata pana la sfarsitul zilei, care este de 2g proteina/kg corp.

| Vladut650 a răspuns:

Proteine iei in functie de meniul tau zilnic, trebuie sa consumi 2g de proteine pe kg. De ce sa iei o masura jumate de whey gold? O masura este de ajuns si eventual poti baga inca una seara cu lapte. Depinde si cat de bine mananci.

Mananci 2g proteine pe kg?

| JigSaw1 explică (pentru Vladut650):

Da am 73 kg si ajung cam la 150 155 g de proteina pe zi deci trec putin peste dar eu intrebam ce cantitate de proteine ideala sa o iei dupa antrenament adica ce este peste 20g chiar este degeaba? Seara inainte de culcare imi fac jumatate de masura cu 2 oua si 400 ml lapte.

| JigSaw1 explică (pentru Vladut650):

Http://www.topculturism.ro/......-necesara/ uite aici zice.Dar daca corpul asimileaza 30-40 g proteine la o masa cum zic unii de ce dupa antrenament asimileaza doar 20? cand atunci e nevoia cea mai mare

| Vladut650 a răspuns (pentru JigSaw1):

Corpul oricum asimileaza proteina, dar e ok sa iei doar o masura dupa antrenament, mai ales daca zici ca mananci 2g de proteine pe kg.
Eu zic sa iei o masura dupa antrenament si o masura seara, doar cu lapte, eu zic sa numai iei cu oua. Dupa antrenament e nevoie de proteine dar la finalul zilei tot acelasi e rezultatul, sa zicem ca dupa antrenament iei o masura de proteine, pai cand ajungi acasa mai mananci inca o data proteine nu? deci tot acolo ajungem, la finalul zilei tot acelasi e rezultatul, daca mananci 2g de proteine pe kg si nu esti multumit poti creste usor la 2, 5 chiar 3g de proteine zilnic. Depinde si ce obiective ai.

| JigSaw1 explică (pentru Vladut650):

CUm adica la finalul zilei tot acelasi e rezultatul? INtr-un final asimileaza mai mult de 20 g dupa antrenament sau nu?

| Vladut650 a răspuns (pentru JigSaw1):

Asimileaza, logic ca asimileaza. Sa o luam logic.

Dupa antrenament iei concentratul proteic da? Sa zicem ca iei o masura care are venii 20-24 g.
Dupa te duci acasa si mananci nu? Dupa antrenament ce mananci? Nu mananci iar proteine + carbo? La masa de dupa antrenament cred ca mananci macar 20-40 g de proteine nu? deci logic ca asimileaza.