| vasileion1996 a întrebat:

as dori sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari, daca se poate, si anume:
1)La lupte (box)cum trebuie sa fii? ex:masiv,musculos, rapid, agil sau fibrat etc?
2)Ca sa dau tare cu pumnu(adica sa pice bou din picioare cand il lovesc)ce antrenamente trebuie sa fac?
3)La skanderberg ce antrenamente trebuie sa fac sa am o incheietura puternica?
As dori cat mai multe raspunsuri!=D

8 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Pai la box, nu trebuie neaparat sa fi masiv ci din contra. o greutate normala este mult mai buna. "fibrele" ti le castigi pe parcursul antrenamentelor. A doua ta intrebare tine de prima, din moment ce te apuci de box banuiesc, instructorul sau cum ii ziceam eu maestrul, te va invata tehnicile esentiale.cel mai bun antrenament e sacul de box. La a 3-a intrebare presupun ca niste exercitii regulate cu gantere si mult mult lapte sau shake-uri..pt a primi suficient calciu in oase ar fi suficient, nu stiu daca exista niste exercitii speciale pentru incheieturi.

| Cosmin86 a răspuns:

"3)La skanderberg ce antrenamente trebuie sa fac sa am o incheietura puternica?"

Antrenamente de skandenberg, cu alti oameni la mese speciale.

Si nu-ti trebuie incheietura asa mult, conteaza spatele si umaru, din alea tragi efectiv.

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Eu am auzit ca sunt niste pastille (s-au ceva de genu)ce iti intaresc si iti fac incheietura mai puternica, iar ca sa cresc in masa musculara am auzit ca e bine sa iei proteine atunci cand fac antrenamente pentru masa musculara.Acum eu nu stiu sigur daca e asa insa astept comentariile voastre si sper sa fie mai multe, si va MULTUMESC PENTRU COMENTARIILE ANTERIOARE

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ( soia, linte, quinoa, mazare, fasole )

Din astea trebuie sa mananci de multe ori pe zi.

Da, orice supliment care contine glucozamina e bun pentru incheieturi.

Iar ca antrenament :
https://www.youtube.com/watch?v=NuLPWs5Wx3A

Asta e cel mai bun.

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc de raspunsuri!

| barbutxxx a răspuns:

1. la box nu conteaza cum esti exista cate o categorie pentru fiecare persoana si o sa te modelezi la antrenamentele pe care le faci.
2. Ca sa pice adversaru din picioare bagai un pumn sub barbuie nu trebuie sa cine stie ce putere ca sa ii dai nokaut dar trebui sa rapid.
3. la skanderberg is mai multe chesti precum unghiul, daca ai mana mai lunga iar este un avantaj foarte mare, iar ca sa fii bun la skanderberg fa tractiuni si cu gantera. Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru barbutxxx):

Decat tractiuni si gantera mai bine faci efectiv skandenberg la rupere 1 ora, cu oameni diferiti care folosesc stiluri diferite ( hook, top-roll, push, side pressure, etc. ).

Asa te intaresti cel mai bine la skandenberg, restul sunt doar de completare.

| Sidock a răspuns:

Skanderberg nu stiu dar la box cred ca depinde de antrenor, cunosc baiat care sufla vantu si il lua, s-a apucat de box a avut antrenor bun si acum nu intra pe usa, i sa latit spatele i-a crescut toata musculatura, trebuie doar sa te tii da treaba. el nu stiua nici sa dea cu pumnu si nu ave nimic din cele mentionate mai sus