| mihai4000 a întrebat:

azi mi-am calculat cam ce macronutrienti am mancat:proteine:98, 3; Lipide:53, 8 carbohidranti:102 si fibre 10, 2, credeti ca este bine? vreau sa ma mentin(fac sala si beau si 2l de apa) ce parere aveti, vreau sa ma mentin chiar sa slabesc 1 kg de grasime, vreau sfaturi, cel mai bun raspuns primeste funda!

9 răspunsuri:
| AlexandruBGD a răspuns:

Salut. Da, este bine. Iti voi spune acum o retela incredibila cu multe proteine si nu numai. Si eu fac sala si in fiecare zi folosesc aceasta reteta inainte sau dupa sala.
Ingrediente: O punga de fulgi de ovaz(nu te gandi ca reteta se face din toata punga, doar o portie, minim 50-60g), iaurt cu 3% grasimi, o lingurita de cacao, o lingura de miere de albine.
Totul consta in amestecarea acestor ingrediente. Este o reteta incredibila.
>> Sper sa-mi acorzi acea funda. Succes!

| mihai4000 explică (pentru AlexandruBGD):

Pai la ce ma ajuta aceasta reteta incredibila?

| CosminIonut14 a răspuns (pentru AlexandruBGD):

Faci sala in fiecare zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandruBGD):

Reteta ta are PUTINE proteine si multi carbohidrati. E o mare prostie, mai bine mananci o friptura ( sau 2-3 ).

O friptura are de 4 ori mai multe proteine decat fulgii de ovaz. Si decat mierea ( care n-are deloc ).

| CosminIonut14 a răspuns:

Salut! Ai nevoie de 2-2, 5g proteina/kg corp si 3-4g de carbohidrati/kg corp pe care le incluzi in 5-6 mese pe zi.La o masa poti sintetiza doar 30-35g de proteina(Aici depinde si de tipul tau somatic).La sala te antrenezi doar o ora pe zi de 4 ori pe saptamana pentru a nu te supraantrena. Daca te antrenezi mai mult de o ora nivelul testosteronului si al hormonului de crestere scad si antrenamentul devine contraproductiv.La un antrenament bagi o grupa mare si una mica(ex:Spate, biceps; piept, triceps etc).O grupa de muschi are nevoie de 48h de recuperare si se antreneaza de obicei odata pe saptamana.Alimentatia este mai importanta ca antrenamentul si sa stii ca muschi cresc in zilele de pauza. Daca iei suplimente sa nu cumperi de alea cu indulcitori ca cele de la Redis.Dar sa stii ca tot alimentatia este mai importanta si face cam 90%, iar suplimentele vreo 10%. Sper ca te-am luminat!

| mihai4000 explică (pentru CosminIonut14):

5g proteina pe kg corp? cred ca te inseli...

| CosminIonut14 a răspuns (pentru mihai4000):

Am scris 2-2, 5g proteina/kg corp.Am pus spatiu si a iesit 2-2, 5g. happy

| CosminIonut14 a răspuns:

Asculta de Cosmin86 pentru ca stie ce zice.