| Alx_Alex_1997_iSTs a întrebat:

Ce ziceti de urmatorul plan de alimentatie:
la 7 dimineata jum de cupa de whey gold; 8 fara 15 3 albusuri de ou, un ou intreg(fierte) un pahar de lapte(sa mai adaug si niste fulgi de ovaz in lapte?); la 11 doi pumni de arahide, un mar; la 2 jum 150 200 gr piept pui + 150 gr orez fiert; la 3 jum o cafea(inainte de antrenament) sau 2 banane; la 6 seara dupa antrenament; o cupa de whey gold + dextroza sau 2 banane; 7 jumate 150 200 gr piept pui, muschi de vita sau ton cu 150 gr cartofi copti + salata de legume, si la 10 jum inainte de culcare 500 ml lapte.Am 70 kg si urmaresc sa cresc in masa musculara(sunt ectomorf)

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Corpul asimileaza 25-45g proteina cam la 2-3 ore. tu iei 24g la 7.30 si inca 25 (aprox) la 7.45. nu ti se pare prea mult? si da, as pune fulgi de grau, de ovaz m-am saturat. sau chiar fructe. ai nevoie de fructoza dimineata pentru energie. dupa antrenament 2 banane cu whey >>>>>>>>>> dextroza. parere personala. intre 6 si 7.30 iar e prea din scurt. lasa macar 2 ore. seara langa lapte poti baga o caseina sau un whey (cu lapte se absoarbe mai lent, dar sunt pareri si pareri)

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru JohnnyBi):

Mda,scuze daca ti-am raspuns cam tarziu la asta dar nu am avut timp. Deci din cate stiam zeru se asimileaza rapid(cam intr-o ora) iar eu de asta luam jumatate de portie ca sa am timp sa mananc si dupa jum de ora o ora ceva. De la 8 am ore la liceu si nu am cand sa mananc mai tarziu, iar sa ma trezesc mai devreme nici atat laughing.pai cu whey-ul ala de dimineata mananc si o banana. Sa numai iau whey dimineata? Stiu ca whey se ia dimineata si dupa antrenament si de asta il iau.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Whey se ia cand ai o fereastra de 2 ore cand nu ai mancat proteina sau/si pentru a ajunge la cantitatea de proteina pe care o tintesti de-a lungul zilei. cat despre asimilare, e cu du-te vino. 10 experti 15 pareri

| NoRegretsxx a răspuns:

Inlocuieste aia doi pumni de arahide cu 6-7 migdale.

| FitnessTrainer a răspuns:

Aici iti calculezi totalul de macronutrienti (proteine, lipide, glucide):http://calorii.oneden.com/

Aici iti calculezi necesarul zilnic de calorii ca sa te mentii. http://www.dietetik.ro/info/calculator
Ca sa adaugi masa musculara mananci cu 200-300 kcal mai mult decat necasarul pentru mentinere. Proteine 2-2, 5 g/kg corp(deci 140g sau mai mult), grasimi 1g/kg corp (deci in jur de 70), iar carbohidrati ce ramane pentru a-ti atinge necesarul de kcal.

| bazuga2008 a răspuns:

Alimentatia e buna, dar nu exagera cu ouale prea mult, mai degraba fa-ti un shake din banane, cacao si 2 oua, e mai ok si mai bun la gust.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bazuga2008):

Oua ( daca sunt de tara ) poti manca linistit cate vrei. eu bag si 20-25 intr-o saptamana.