| Alx_Alex_1997_iSTs a întrebat:

Este adevarat ca ultima masa sau gustare trebuie sa o avem cu minim 2 ore inainte de culcare? Pentru ca eu mananc cam cu jum de ora inainte 70-100 g branza +jum litru de lapte,si am citit pe un site ca cica nu ar fi bine si ma gandesc sa inlocuiesc cu caseina.Cei care fac sala voi mancati inainte de culcare, si daca da ce?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Arderea a orice ce manci este la fel indiferent de cand manci, dar cand faci sport intens arde totul mai puternic, laptele nu ingrasa sa fim seriosi poate smantana da contine proteine

| neutrino a răspuns:

Este adevarat.

| Syndre a răspuns:

Nu prea are importanță în opinia mea. Numărul de calorii rămâne același chiar dacă mânânci la ora 18 sau 22. Eu mereu mânânc ceva ușor(un iaurt gen) înainte să mă bag în pat, nu-mi place să dorm cu stomacul gol și n-am probleme.
Mai important e ce mânânci, nu când. Ai grijă cu brânză, să fie degresată că altfel ar putea fi o adevărată bombă calorică.

| CristiMC a răspuns:

O jumat de ora inainte de culcare e mai bine

| Alelulu a răspuns:

Buna! Eu am fost la nutritionist si intr adevar ultima masa trebuie sa fie cu 2 ore inainte de culcare. Dupa antrenament poti manca orez cartofi fierti branza etc. Daca inainte de culcare ti e foame mananca un fruct ca se digera mai repede sau bea doar laptele fara branza. Chiar daca facem sala nu e indicat sa mancam inainte de culcare. ( daca e foame si vrei neaparat consuma un iaurt fruct etc dar usor sa fie)

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Pai depinde ce urmaresti. Sa slabesti sau sa pui masa musculara? In general e bine sa bei o cana de lapte inainte de culcare. Caseina este extrasa din lapte si branza.

| pilifalexandru a răspuns:

Nu este bine, trebuie sa lasi stomacul sa se odihneasca pe timpul noptii