| AlexStefan1 a întrebat:

este vreun studiu care confirma ca sala iti stopeaza cresterea in inaltime? Am 16 ani si doar 170cm si as vrea sa mai cresc, daca merg la sala e obligatoriu sa iau proteine?

9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Studiile nu se fac in limba romana si daca nu ai cunostinte avansate din domeniul studiului nu intelegi nimic din el.
Cresterea ti-o opreste doar exercitiile cu greutati deasupra capului sau in spate. Poti sa faci alte exercitii fara probleme. Proteine iei din alimentatia de zi cu zi oricum. Nu e necesar sa iei in plus daca ai o alimentatie echilibrata.
Uite cum arata un studiu care acopera intr-o mica parte si problema asta dar nu e axat pe ea: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3104052/

| AlexStefan1 explică (pentru CuriousStuff):

Ai dreptate, nu am inteles nimic din linkul acela dar mersi pentru explicatie, o sa stiu ce sa fac si ce sa nu fac.

| AlexStefan1 explică (pentru CuriousStuff):

Dar daca eu vreau de exemplu sa ridic gantere, este ok? E diferenta intre gantera si haltera.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexStefan1):

Ideea de baza e sa nu pui presiuni mari pe coloana. Tot ce iti forteaza coloana are posibil efect advers stoparea cresterii. Mai e si presa, ca uitasem de ea. Poti sa faci orice exercitiu atata timp cat iti simti coloana ca nu e sub stress. Si ca sa-ti opresti cresterea e nevoie de antrenamente intensive... Nu cateva repetari. Poti sa faci cateva serii din fiecare exercitiu atata timp cat nu abuzezi si nu exagerezi cu greutatile.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Sala NU stopează creșterea. Există un mit cum că weight-lifting-ul îți tasează coloana, dar uite că există persoane care ridică greutăți de mici copii și acum sunt dezvoltați cum trebuie.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Da daca te apuci de sala nu o sa mai cresti. O sa incepi sa dezvolti masa musculara si cam atat

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosmiinTezeu):

Serios? nu o sa mai cresti?

esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| CosmiinTezeu a răspuns (pentru Cosmin86):

Documenteaza-te inainte si ai sa te convingi happy dar nu de la vecini si de la prieteniwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosmiinTezeu):

1. fac sala de la 16 ani ( acum am 29 ) si am mai crescut 11 cm dupa ce m-am apucat ( si faceam genuflexiuni cu haltera pe umeri )

2. m-am documentat:

http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/