| NeedHelpss a întrebat:

Fac sala de aproape 1 an. E drept in acest an am mai avut pauze de cate 1-3 saptamani. Am crescut foarte bine in piept, dar am o problema la brate. Nu reusesc sa depasesc 32. Am 16 ani jumate, 1, 77 m inaltime, si 61 kg, tip ectomorf. Iau foarte greu in greutate. Am plecat de la 57 kg, si intr-un an am ajuns la 61. Mananc 4-5 mese in timpul scolii, iar cand sunt liber toata ziua mananc 5-6 mese. Am mai incercat si un supliment, am incercat cam 1 luna cu gain fast, dar nu in fiecare zi, odata la 3 zile cam asa, mega mass la fel, sunt cam costisitoare. Merg la sala 4-5 zile pe saptamana, program piept+biceps, spate+triceps+lombar, umeri+trapez, picioare+abdonem+antebrat, bag cate 4 aparate a serii de 10-12 repetari si odata la 3 sapt cu greutati mai mari serii a cate 6-8 repetari. Am incercat sa mai variez programul biceps+triceps, dar tot degeaba, tot nu cresc in brat. Biceps : Flexari la banca scott 4x12 25-35kg cresc la fiecare serie, gantere 10kg 4x10-12 repetari, bara dreapta din picioare flexari 5kg pe stanga, 5 pe dreapta 4x12, si la scripeti 4x10-12 15-20kg Triceps: Flotari la paralele 4x12, extensii cu sfoara 4x12 33kg, bara Z culcat, 4x20 5kg pe o parte, gantera 15kg dupa cap 4x12 si odata la 2 sapt mai fac si brahial 4x15 33kg. Voi ce m-ati sfatui sa fac ca sa crec mai repede in brat?

2 răspunsuri:
| Ovidiu_Boboc_1967 a răspuns:

Stii foarte multe despre acest sport,tipul tau somatic insa te impiedica sa te faci mare, lucreaza cu contractii concentrate, adica foarte lent, si vei obtine rezultate.e foarte important sa ai continuitate, pauzele te vor da inapoi.Succes.

| razvanadriann a răspuns:

Stai asa!
Asculta-ma ce iti spun, stiu ce vorbesc.
In primul rand, greutatile mari nu sunt bune in cazul tau. Iar in al doilea esti ectomorf de unde rezulta si progresul mai lent.
Acum am sa iti dau doua sfaturi pentru "Big guns" (brate), in cazul in care nu stiai, si multi nu stiu, bicepsul e doar 1/3 din brat, ceea ce inseamna ca da, tricepsul fiind 2/3 face ca aceasta sa pare mare. Deci eu ti-as sugera sa te axezi mai mult pe triceps, deoarece bicepsul este un muschi mic, si da, creste destul de greu comparativ cu altii precum trapezii etc.
Si cum am spus, greutatile mari nu te ajuta, tu aici vrei sa faci brate mare, masa musculara, nu putere; deci pentru asta nu va trebui sa folosesti greutati mari, ( tu decizi cat de usoare sa fie ) si sa te axezi mai mult pe Densitate si Volum! Ceea ce vreau sa spun este ca ar trebui sa faci un numar mare de repetitii 12-16, fara sa te grabesti, a cate sa zicem vreo 8 seturi cu doar 15-30 sec pauza intre seturi, sa incerci sa stooorci muschiul, pana nu mai poti nici sa ti le mai tii pe langa corp, si Bang! Vei vedea rezultatele.
Deci cum am zis, pe langa biceps, fa acelasi lucru si cu "tipul din spatele sau".
Asta e tot ce trebuie sa stii doecamdata, daca mai ai nelamuriri, simte-te liber sa ma intrebi.
Bafta!