| asasinkrid a întrebat:

in vara asta as vrea sa ma duc la sala oare este bine sa ma duc? Am aproape 15 ani fac pe 21 iunie si musculatura am ceva dupa o luna de exercitii acasa (facute cam prost zic eu.) dar imi este teama sa ma duc deoarece am auzit multe zvonuri cum ca ramai mic,ca la varsta oasele sunt fragile, ca ti se vor lasa muschii daca nu-i mai lucrezi si vei arata ca ultimul om.Intradevar chestia cu oasele fragile si sunt in crestere este reala dar celelate nu stiu ce sa zic de ele.As putea alterna sala cu baschetul? Si inca o chestie ar fi bine daca as lua proteine? Precizez ca am aproape 15 ani 1, 72cm 60kg.Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, este bine sa te duci la sala de acum doar sa eviti exercitiile de genul genuflexiuni cu bara in spate, in rest poti face sala. Ai zis bine, alea sunt zvonuri, mituri. Nimic din ce ai zis nu e adevarat, nu ramai mic. Daca abia acum te apuci de sala nu lua suplimente din prima, bazeazate pe o alimentatie buna, un antrenament bun si odihna multa, iar dupa ceva timp poti lua si suplimente.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o varsta prea frageda pentru a te apuca de sala, pentru ca :
1. Ca sa faci sala si sa fi "musculos" trebuie sa iei proteine
2. Proteinele provoaca dependenta, ipotenta... si daca vrei din alea "bune" sunt cam 70 de euro (nu da banii pe prostii)
3. Odata ce te-ai apucat de sala si proteine trebuie sa te intreti, sa iti faci o alimentatie noua si un stil de viata diferitwinking!
4. Organismul tau nu o sa se dezvolte normal
5. mai asteapta 5 sau 6 ani! happy
6. Baschetul e o idee buna...dar fara sala la varsta aceeasta
7. eu sunt fata si am 1, 75 si 48 Kg, faza e ca fetele se dezvolta mai repede ca baietii si nu are rost sa nu te mai dezvolti din cauza asta happy

| Vladut650 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce ai zis sunt niste prostii demne de un copil mic.

In primul rand te rog frumos nu confunda proteinele cu steroizii. Proteine gasesti pe multe siteuri, unul dintre ele este megaproteine.ro
Daca ar fi cum zici tu toti oamenii ar trebui sa fie bolnavi, deoarece proteinele se gasesc in mancare, tu mananci proteine zilnic tongue. Deci dupa parerea ta toti oamenii ar trebui sa fie impotenti.
Imi poti da un argument de ce nu o sa se dezvolte normal daca face sala? ca numai vreau sa zic de proteine, sper ca te-am lamurit aici.
Deci eu sa fiu sincer fac sport de la 7 ani judo + sala de la 9 iar acum am 1.80 si 87 kg (sa nu te gandesti ca de grasime) deci cred ca m-am dezvoltat normal.

Va rog eu frumos...nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar daca nu va pricepeti...numai dati sfaturi.

| SiLaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca te-ai gasit tu sa iti dai cu parerea, in primul rand se scrie impotenta nu "ipotenta", in al doilea rand proteinele nu au afecte adverse mai ales cele specificate de tine.De cand fetele se dezvolta mai repede ca baietii, alt raspuns imbecil?

| asasinkrid explică:

Salut cosmin stiu ca te pricepi am vazut multe intrebari l-a care ai insistat chiar daca era dat raspunsul practic nu te-au interesat fundele ci sanatatea si spiritul tau de al informa pe un nestiutor.Respect si daca ai fi amabil sa-mi spui asa cam ce ar trebui sa fac cand incep sala si ce nu ar trebui sa fac. Oare antrenorul va sta dupa mine sa ma invete ce si cum daca sunt incepator sau fac singur de capul meu? Nu te superi daca i voi acorda lui Vlad funda sper sa nu te superihappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru asasinkrid):

Pai normal ca nu ma intereseaza fundele, nu sunt un copil mic!

te intereseaza funda => esti un COPIL MIC.

Ce antrenor? Antrenor personal sau instructorul de la sala?

| asasinkrid explică (pentru Cosmin86):

Instructor de sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru asasinkrid):

Mmm, depinde de om, e posibil sa fie amabil sau nu.

Tu oricum trage de el big grin