| anonim_4396 a întrebat:

In zona abdominala mi se vad 2 coaste in partea din fata. La medic mi-a spus ca nu am muschii dezvoltati in acea zona si atat. Stiti cumva ce exercitii sa fac pentru a-mi dezvolta muschii din zona abdominala? A mai avut cineva asa ceva?

2 răspunsuri:
| Paulystar a răspuns:

Pai, eu am aceeasi problema. Nu ai scoleoza? Adica stai cu spatele drept? Daca nu ai spatele chiar drept, Ar fi bine sa consulti un medic ortoped. Si in legatura cu exercitiile, trebuie sa mergi la sala de sport, acolo le spui ca vrei sa iti dezvolti muschii si ei o sa-ti dea ce fel de exercitii sa faci. Pentru aceasta problema ar fi bine sa practici bazinul, dar sa tii minte, sa nu faci niciodata yoga! E foarte periculoasa si duce la deformarea muschilor, coloanei vertebrale si poti sa ai fracturi.

| floarelaureche a răspuns:

Poti sa stai intins pe spate si sa faci ridicari de picioare. sau sa stai atarnat de o bara si sa-ti ridici picioarele. daca iti este greu, poti incepe prin a ridica genunchii.