| AlexStefan1 a întrebat:

merg la sala si as vrea sa stiu si eu care sunt aparatele care iti afecteaza coloana vertebrala si iti opresc cresterea in inaltime, de preferat numele si ceva, o poza pentru a le identifica mai usor.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si lenea doare crede-ma

| CuriousStuff a răspuns:

Orice aparat care pune presiune pe coloana. Le simti si tu. Exercitii cu orice fel de greutati, gantere, bara deasupra capului si presa. Doar la astea ma pot gandi acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Serios? astea afecteaza cresterea?

Si daca te documentezi putin inainte sa raspunzi, poate nu mai dai raspunsuri idioate...

Sala NU afecteaza cresterea. Eu la 16 ani faceam genuflexiuni cu 70 kg pe umeri ( pe coloana ) si am crescut pana la 1.82 fara nicio problema ( aveam 1.70 atunci ).

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-am intrebat ceva? Cred ca am mai multi ani de medicina in spate decat ai tu, asa ca taci si continua sa te documentezi pe net.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Medici romani...

Eu am dat exemplu PERSONAL, mai citeste odata comentariul.

Exact cum spuneam: medici romani...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cosmin86):

Medicii romani nu trag concluzii dupa ce au vazut un singur caz particular. Nu poti sa zici ca "mie mi s-a intamplat asta deci sigur o sa ti se intample si tie exact la fel".
Asa ca nu-mi zice mie ca nu sunt documentat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

"Acum, ca sa ai si confirmarea oficiala ca antrenamentul cu greutati nu afecteaza cresterea in inaltime, uite un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie, din numarul din Iunie, 2001:"

Ai si link catre articolul oficial.

p.s. : ce specializare ai?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite un citat din acel articol:
"Preadolescents and adolescents should avoid
competitive weight lifting, power lifting, body
building, and maximal lifts until they reach physical
and skeletal maturity"
Daca sunt facute exercitiile ca la carte si cu greutati potrivite varstei lor. Dar majoritate pseudoantronorilor de fitness habar nu au modul corect de executare a exercitiilor. Cat despre un novice nu mai zic. Asa ca doar ca sa fim safe, eu recomand sa se evite orice exercitiu care pune presiune pe coloana. Daca vrei sa-ti caut si studii care sa confirme ca unele exercitii influenteaza si cresterea intr-un mod negativ ai rabdare sa am putin timp liber.

Ps. Esti prea curios.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Asta cu exercitiile facute corect e valabila si pentru adulti happy

Si daca ai 30 de ani poti sa-ti faci coloana praf, facand exercitiile incorect.

Si da, cand ai timp sa-mi dai un articol de genul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar una e sa-ti faci coloana praf la 30 de ani si alta e sa ti-o faci praf cand esti in plin proces de crestere.

Răspuns utilizator avertizat
| Endo05 a răspuns:

Nu exista niciun aparat care sa iti afecteze cresterea in inaltime, si nici exerxitiile cu greutati libere.Intre articulatii avem un lichid numit lichid sinovial.Lichidul asta are rolul de a hrani articulatiile. Atunci cand se pune presiune pe articulatii acesta pleaca de acolo dar se intoarce pentru a hrani articulatiile.Deci du-te la sala cu incredere si fa toate exrcitiile fara restrictii.Si documentati-va in ***.E anatomie de baza.