| Mirceadumb a întrebat:

Pentru a imi imbunatati conditia fizica, e bine ca atunci cand faci un exercitiu sa faci cat de multe repetari pot (dar corecte) si dupa o pauza micuta si din nou cat de multe pot si tot asa. sau un nr. fix de repetari? spre exemplu eu vreau sa intru la academia militara si m-am apucat sa fac exercitii cu propria greutate, dar nu stiu daca ma ajuta mai mult sa fac cat de multe tractiuni pot din prima si dupa a 2-a serie vor avea mai putine si tot asa sau sa fac mereu un nr. fix si sa il gresc dupa o anumita perioada. Repet eu vreau sa imi cresc conditia fizica (sa am mai multa forta/sa fiu mai agil/ mai rezistent la efort si etc).

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai nu poti pe toate o data.

Daca vrei forta : maxmi 5 repetari ( poti mai multe, MARESTI greutatea ).

Vrei masa musculara : 6-10 repetari

Vrei rezistenta : acolo faci cate poti ( de preferat peste 12 ).

| GheorghitaGheorghita a răspuns:

Fa o saptamana 30 de repetari, saptamana viitoare 35 si tot asa...te ajuta la toatewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru GheorghitaGheorghita):

Serios? Te ajuta la toate? Pentru forta se fac MAXIM 5 repetari ( eu prefer 2-3 ).

Chiar si la flotari faci doar 3, dar cu discuri legate de tine ( si la paralele, unde ai tot corpul in aer ), daca vrei forta.

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea?