| Krs123153 a întrebat:

Pentru instructor de fitness ce facultate imi trebuie? Cea de Educatie Fizica si Sport sau este buna si cea de Kinetoterapie? Probele de admitere de la cele 2 difera?

4 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Treaba sta in felul urmator, ai nevoie de cursuri specializate pentru a deveni instructor, insa daca vrei sa evoluezi mai departe sa ajungi un instructor cat mia bun si cat mai mare in rank ar fi ok sa faci facultatea de educatie fizica si sport, nu cea de kinetoterapie, pentru ca ai mai multe posibilitati

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza. Pentru instructor de fitess nici macar nu-ti trebuie facultatea. Doar un curs de instructor si sunt o gramada de scoli autorizate de ministerul educatiei care fac asemenea cursuri.

| Clorox a răspuns:

Pentru instructor de fitess nici macar nu-ti trebuie facultate

| Yukidaruma a răspuns:

Dacă dorești să fii instructor de fitness nu ai nevoie neapărată de facultate, e de ajuns doar diploma de bacalaureat și niște cursuri speciale. În eventualitatea în care dorești să fii Personal trainer, atunci ai nevoie de facultatea de educație fizica și sport. Succes!