| LaurentiuFit00 a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna un program pentru spate numai cu ganterele si cat de mult conteaza executarea lor corect? Multumesc anticipat! DAU FUNDA cui imi descrie si exercitiile.

Răspuns Câştigător
| immortalfaith a răspuns:

Nu face cu gantere pentru ca nu te poti concentra pe miscarea corecta
fa doar cu o gantera, tii spatele drept si lasi gantera cat mai jos, apuci de partea de sus a manerului si o lasi sa atarne
Ramatul este pentru ingrosarea spatelui, Tractiunile pentru latime
Mergi in parc sau improvizeaza cumva..sigur ai unde sa faci tractiuni pentru ca ele sunt baza

2 răspunsuri:
| immortalfaith a răspuns:

E foarte obositor si incomod sa lucrezi spatele cu ganterele, mai bine ai face tractiuni cu diferite prize, supinatie si pronatie (orice miscare de tractiune iti dezvolta spatele)
Anyway, daca vrei cu gantere poti face ramat
https://www.youtube.com/watch?v=_jfSmmZnddM
Incearca sa tii cotul cat mai aproape de corp, spatele drept
Secretul cand lucrezi spatele este sa tragi "din coate" nu din maini (in timp o sa realizezi ce spun)
So, programul : 4 serii de tractiuni (cate poti pe serie, 1 minut pauza intre serii) - 1-2 minute pauza apoi 4 serii ramat cu gantera si mai poti face pentru trapez ridicari din umeri dar iti trebuie gantere mai grele

| LaurentiuFit00 explică (pentru immortalfaith):

Multumesc frumos.Am pus intrebarea pentru ca eu lucrez acasa, si tractiuni nu am unde sa fac, fac si ridicari de umeri.Programul meu pentru spate e cam asa:1.ramat cu bara z, ramat cu gantera, ramat cu gantere din aplecat pentru mijlocul spatelui si partea de sus, si ridicari de umeri.Problema este ca nu sunt sigur daca le fac bine.Cand fac ramat cu doua gantere coatele parca intra in interior.Ajuta-ma.Mersi!

| immortalfaith a răspuns (pentru LaurentiuFit00):

Nu face cu gantere pentru ca nu te poti concentra pe miscarea corecta
fa doar cu o gantera, tii spatele drept si lasi gantera cat mai jos, apuci de partea de sus a manerului si o lasi sa atarne
Ramatul este pentru ingrosarea spatelui, Tractiunile pentru latime
Mergi in parc sau improvizeaza cumva..sigur ai unde sa faci tractiuni pentru ca ele sunt baza