| Legend123 a întrebat:

vara trecuta m-am cam ingrasat. am in jur de 90 kg am inaltimea 1.81 cam asa. am 16 ani. nu arat gras doar ca am colacei si ceva grasime pe fund si ceafa. de obicei alergam cam 10 minute pe zi si mancam cam ce ma taia capul. nu m-am mai ingrasat doar ca vreau sa slabesc. de azi am inceput sa fac dimineata inainte sa plec la scoala 5-10 flotari 20 de geno-flexiuni si 20 de ture de casa in alergare usoara iar seara pe la 5-6 fac o jumatate de ora de sport (geno-flexiuni,flotari, alergari prin casa si vreau sa incep pe langa astea sa fac si 20-30 de minute de alergare pe afara cand incepe vacanta). ca si masa vreau sa mananc 2-4 biscuiti belvita de dimineata inainte sa plec la scoala, la 11-12 1-2 mere pe la 4 sa mananc ceva gen un on fiert cu cascaval (in cantitate medie: 2-3 feliute cascaval cu un ou si poate o felie de sunca presata slaba ) iar seara pe la 6-7 o bucata de piept de pui cu ciuperci / ardei / orez sau alte legume. ce ati spune? as reusi sa slabesc destul de bine cu acest stil de viata? happy. si ce ar trebui sa mai adaug happy? si pentru masa musculara ce ar trebui sa fac? credeti ca se va dezvolta din flotari si anumite miscari ale mainilor? MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Nu e nicio problema, atat timp cat inlocuiesti laptele cu o alta sursa de calciu cum ar fi branzeturile, dar sunt si plante cu disponibilitate mare de calciu (spanacul). Despre iaurt, e recomandat pentru aportul de flora bacteriana, dar daca zici ca n-ai probleme cu digestia atunci nu-i nici o nenorocire ca nu mananci iaurt, de altfel exista teorii care spun ca dupa varsta de 10-12 ani ar trebui sa ne oprim din consumul de lapte si produse lactate. Atentie la iaurtul cu fructe, daca nu-l faci tu, adica iei un iaurt natural si trantesti niste fructe in el, atunci sa stii ca nici macar nu e iaurt, e facut din lapte praf cu tot felul de aditivi alimentari si nu e foarte nutritiv in afara ca-ti aduce zahar rafinat din belsug. Acum daca-ti place gustul (si mie-mi place) trateaza-l ca pe un rasfat alimentar pe care ti-l permiti din cand in cand (lunar, de exemplu) si nu-l integra in dieta ta zilnica. O data cu cresterea efortului fizic in viata ta zilnica, vor creste si arderile si metabolismul se va accelera, ceea ce e bine din perspectiva consumului de lipide stocate, dar e rau din perspectiva aportului de toxice, adica aditivii si alte toxice ingurgitate vor fi prelucrate mai repede, iar efectele vor fi mai intense, de aia, de exemplu, daca bei o bere dupa ce ai facut sport, te imbeti, pentru ca organismul digera berea foarte repede, foloseste apa si substantele nutritive si elibereaza alcoolul in sange intr-un ritm mai rapid decat in cazul unui sedentar, iar lipsa de tesut adipos e un factor amplificator.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cu asemenea program ai putea sa reusesti, dar renunta la cascaval si paine. Nu uita sa arunci bauturile alcoolice de orice fel si cele racoritoare din comert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm initiativa ta e buna dar inlocuieste biscuitii de dimineata cu fructe de genu: banane, citrice sau cel mi bine un terci de ovaz iarin loc de cascaval, ou fiert(care ar trebui cinsumat cel mai bine dimineata) ar trebui sa mananci o zama sau ciorba de legume (care nu are grasime) si crede-ma ca e mult mai sanatos decat cascavalul.Ai ales bine sa mananci mere la amiaza fiindca seara ele ingrasa si in general fructele nu sunt recomandate sa fie consumate seara (asta daca chiar vrei sa slabesti) iar in privinta sportuluidaca vrei sa nu faci de capul tau as putea sa-ti recomand sa cautipe youtube: jillian michales, are si propriul canal: BeFit. Sper ca te-am ajutat! Succes big grin

| StefanKogut a răspuns:

Ai 16 ani si inca nu ai terminat de crescut, deci mananca ce vrei si mai ales cat vrei, dar sa fie nutritiv, fara exces de sare si zahar rafinat (i-ati zaharul din fructe nu din bauturi carbo gazoase), iar in rest fa mult sport, pe langa faptul ca ai sa slabesti te vei si tonifia si vei avea o alura mai buna. In nici un caz nu te restrictiona alimentar, doar renunta la: bauturi carbo-gazoase, dulciuri, zahar rafinat, alcool, prajeli. Redu aportul de fainoase (paine, paste, cartofi) si creste-l pe cel de proteine: carne, oua, branza, lapte (mai putin), iaurt. Fa-ti un program de efort de cel putin 60 de munute zilnic din care cel putin 60% sa fie aerobic (alergare, bicicleta, zumba, aerobic), iar restul exercitii anaerobice (flotari, genuflexiuni, tractiuni la bara, abdomene). Cel putin o data pe saptamana iti recomand un program de yoga (foarte buna pentru cresterea flexibilitatii) si tot o data pe saptamana inlocuieste programul uzual cu o plimbare lunga (macar 10 km).

| Legend123 explică (pentru StefanKogut):

Tin sa mentionez ca eu nu beau lapte absolut deloc de niciun fel. nu am probleme cu alimentele care se prepara din lapte dar nu beau lapte si nu mananc iaurturi fara fructe sau smantana laughing doar iaurturi cu fructe / doar branza feta / cascaval / branza de burduf+ alimentele care nu contin o cantitate mare de lapte. nu am probleme. sper ca nu ma incurca nimic faptul ca nu consum lapte deloc

| Legend123 explică (pentru StefanKogut):

Mersi de raspunsuri. chiar m-ai ajutat happy

| StefanKogut a răspuns (pentru Legend123):

Nu e nicio problema, atat timp cat inlocuiesti laptele cu o alta sursa de calciu cum ar fi branzeturile, dar sunt si plante cu disponibilitate mare de calciu (spanacul). Despre iaurt, e recomandat pentru aportul de flora bacteriana, dar daca zici ca n-ai probleme cu digestia atunci nu-i nici o nenorocire ca nu mananci iaurt, de altfel exista teorii care spun ca dupa varsta de 10-12 ani ar trebui sa ne oprim din consumul de lapte si produse lactate. Atentie la iaurtul cu fructe, daca nu-l faci tu, adica iei un iaurt natural si trantesti niste fructe in el, atunci sa stii ca nici macar nu e iaurt, e facut din lapte praf cu tot felul de aditivi alimentari si nu e foarte nutritiv in afara ca-ti aduce zahar rafinat din belsug. Acum daca-ti place gustul (si mie-mi place) trateaza-l ca pe un rasfat alimentar pe care ti-l permiti din cand in cand (lunar, de exemplu) si nu-l integra in dieta ta zilnica. O data cu cresterea efortului fizic in viata ta zilnica, vor creste si arderile si metabolismul se va accelera, ceea ce e bine din perspectiva consumului de lipide stocate, dar e rau din perspectiva aportului de toxice, adica aditivii si alte toxice ingurgitate vor fi prelucrate mai repede, iar efectele vor fi mai intense, de aia, de exemplu, daca bei o bere dupa ce ai facut sport, te imbeti, pentru ca organismul digera berea foarte repede, foloseste apa si substantele nutritive si elibereaza alcoolul in sange intr-un ritm mai rapid decat in cazul unui sedentar, iar lipsa de tesut adipos e un factor amplificator.

| AgentBomboana007 a răspuns:

Nu mancat tot felul de prostii! Daca ai nevoie de proteine, ia-le din fasolea neagra. Carnea nu are proteine asa multe precum fasolea neagra! Nu te infometa! Daca te infometezi iti faci mai rau! Mananca dimineata ce vrei, ca atunci nu se prea pune asa mult. Sportul de dimineata fa-l inainte de a manca ca, virgula, ca sa poti arde direct din grasimi nu din ceea ce ai mancat. Incearca sa renunti la paine si sa mananc seara dupa ora 18:00. Poti scapa putin mai repede de grasime facandu-ti masaj zilnic (cu ulei de masline, sau ulei de cocos... etc! )
Cel mai important lucru este... sa gandesti pozitiv. Nu trebuie sa te stresezi ca te-ai ingrasat, si nici sa baci vorbele altora in seama!
Bafta!winking

| Legend123 explică (pentru AgentBomboana007):

Multumesc. de stresat nu sunt stresat ca m-am ingrasat si de vorbele altora nu am ce baga in seama pentru ca nu arat gras doar ca ma deranjeaza pe mine burtica cand sunt dezbracat laughing). oricum mersi de sfaturi happy

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Legend123):

Cu placere!winking

| Legend123 explică:

Mancarea gen ou sau sunca presata/cascaval nu o pot manca fara paine pentru ca imi face greata dar nu mananc multa (1-2 feliute de paine neagra)

| abcdefg10 a răspuns:

Îți ofer și eu niscaiva sfaturi:
1. Redu porțiile. Exemplu: mănâncă o portocala, nu doua.
2. Mănâncă mai consistent dimineață și la prânz, evitând sa mănânci mult la cina.
3. Înlocuiește dulciurile cu înghețată sau ciocolata neagra (recomand Heidi)
4. Dacă îți permite timpul, mergi pe jos la scoala sau în alte locuri. Încălzește corpul prin genuflexiuni, flotări, spate și abdomene.
5. Mănâncă după numărul de calorii( găsești pe Google). Chiar dacă necesarul tău zilnic este de 3000 de cal, poți consuma 2000, 1000 sau mai puțin, dar asigurandu-te ca aportul energetic din organism este suficient.
Pupici!
Spor la slăbit! Ambiție! Curaj!

| Tomino a răspuns:

Daci bine insa sa nu uiti ca mereu (pe luna) sa maresti timpul pentru sport alt fel te vei ingrasa la loc