| Bogdy4Boss a întrebat:

vreau sa ma apuc de sala pana pe la 20 de ani deoarece nu mi se pare ca sunt destul de dezvoltat privind masa musculara. Am 17 ani si cei din jur imi spun ca sunt foarte slab (65 kg) si inalt (1, 80) si asta e si parerea mea, problema nu cred, ca ar fi ca "nu mananc" cum spun unii deoarece eu mananc foarte mult in afara de ce mananc acasa mai mananc si in oras deci singura solutie sa ma mai dezvolt si eu cred ca ar fi sala. Eu as vrea sa-mi dati si mie un program care ma poate ajuta cat mai mult si niste proteine care sa ma ajute sa ma dezvolt mai repede dar sa nu fie genu de proteine care trebuie sa faci toata viata sala ca daca nu iti scade forta, pielea se lasa etc (cunosc, cazuri, care au luat un an de proteine si cand s-au lasat de sala le-a scazut si forta si s-a lasat si pielea).

PS: Eu joc si baschet am 7 ani de baschet (poate conteaza) deci de rezistenta nu duc lipsa dupa ce ma incalzesc nu mai am treaba cu oboseala.

Va rog sa raspundeti numai cunoscatorii, care au idee despre acest hobby (sala) sau care au urmat acel program sau acele proteine si la ei au dat roade! Va multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| Cl3ar a răspuns:

Proteine : http://www.proteinamea.ro/proteine/proteine-impact-whey-protein.html

Program:

Luni : Piept - triceps

Piept:
-impins cu bara T
- impins cu bara T din inclinat
- impins cu ganterele
-fluturari

Triceps:
-impins cu bara T din apropiat
-extensii cu bara Z pe culcat pe banca
-extenstii cu gantera cu un brat sau ambele cum vrei tu
-flotari la banca

Marti: Spate si biceps

Spate:
-tractiuni la bara
- ramat cu gantera
-ramat cu bara T
-extensii

Biceps:
-flexii cu ganterele
- flexii cu bara Z
- flexii Hammer
-flexii cu gantera din sezut (pui cotul in scobitura aia de la genunchi)

Miercuri: Umeri - Trapez

Umeri:
-impins cu ganterele din picioare sau de jos
-impins cu bara T
- ridicari frontale cu gantera
-ridicari laterale cu gantera

Trapez:
-ridicari cu bara Z
-ridicari din umeri cu gantera
-trageri de haltera

Joi: Picioare si abdomen

Picioare:
-genuflexiuni cu ganterele
-genuflexiuni cu bara T
- fandari cu ganterele
-presa

Abdomen: aici te descurci :))

P.S Nu totul sta in antrenament si proteine. Asa am fost si eu, trebuie sa dormi 8 ore pe noapte intervalul 22-00 ala e cel mai important,sa ai la fiecare masa proteine si carbohidrati (proteine -carne,lapte,branza,oua,seminte etc.; carbohidrati - cartofi,orez etc). Mananca alune, nuci, fistic, migdale etc in fiecare zi pentru a-ti creste testosteronu, el te ajuta la cresterea masei musculare.

Mult noroc! :)

| Bogdy4Boss explică (pentru Cl3ar):

Iti multumesc foarte mult pentru program il voi respecta si de proteine ma voi interesa mai mult ca mie foarte frica sa nu patesc precum au patit cunostintele mele. Dar te-as mai ruga sa-mi spui si cam, cat din fiecare sa fac ca eu sunt genu de persoana care nu vreau sa accept ca doar atat pot si macar sa stiu maxim-ul pe care trebuie sa-l fac in fiecare zi pentru fiecare exercitiu! Iti multumesc inca odata big grin.

| Cl3ar a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Trebuie sa faci cate 4 serii a cate 8-10 repetari. Fa cu greutati medii, acceptabile pentru tine ca sa poti sa acoperi toate seriile si repetarile...muschii nu inseamna doar greutati mari ci executarea corecta a exercitiilor.Cu timpul o sa cresti si forta si rezistenta, tine minte masa musculara se pune intr-un timp indelungat nu in 2-3 luni

| Bogdy4Boss explică (pentru Cl3ar):

Stiu ca va dura ceva pana se vor vedea rezultatele (de aia vreau sa fac 3 ani de sala) dar pana la urma se vor vedea decat sa stau degeaba si sa nu fac nimic. Si proteinele alea pe care mi le-ai dat tu suna bine dar poti sa-mi spui si mie de cate ori pe zi trebuie luate? ca acolo scrie ca de cate ori simt nevoia dar trebuie sa aiba si ele o recomandare cand este bine sa le iei. Si e bine sa incep sa iau proteine din prima zi de sala sau sa fac cum zice Erick1 si sa le iau dupa 3-4 luni?

| Cl3ar a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Iei o masura de doua ori pe zi, o data dupa antrenament si o data seara. Dupa antrenament sa ai o masa bogata in proteine si carbohidrati, bei shake-ul apoi peste 30 de minute mananci. Micul dejun si masa de dupa antrenament sa fie consistente, seara sa nu mananci foarte mult, doar cat sa iti completezi lipsurile de pe restul zilei

| Cl3ar a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Poti sa le iei de cand incepi, dar daca vrei poti astepta o luna sa ti se obisnuiasca corpul cu miscarea.

| Bogdy4Boss explică (pentru Cl3ar):

Ok iti multumesc tare mult pentru efortul depuswinking

| Cl3ar a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Oricand,daca mai ai nevoie... happy

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu vreau sa incep fac sport dar acasa nu la sala, mam documentat despre culturism si cardio doar din studii stiintifice
PROTEINA tine cel mai mult de foame si e esentiala daca vrei sa faci muschi,trebuie sa stii ca extra proteina din suplimente se pierde prin urina vezi tu organismul tau stie de cat a nevoie in functie de cat de mult sport faci,manca carne de pui,porc,vita,peste etc
carbohidtrati isi dau energie fara ei te simti ca naiba,deci ai nevoie de fructe, legume si fibre pentru ca proteinele constipa, multa apa, s-a demonstrat stiintific ca laptele, iaurtul cu 0% grasime ard grasimea si fac muschi sa creasca mai repede, laptele bio e mai bun
grasimi sanatoase trebuie si ele consumate
evita zaharul, zaharul pacaleste organismul ca e infometat, uite eu d cand am renuntat la zahar numai am senzatia de foame
eu fac bodybeast isi voi uploda calendarul acela
http://postimg.org/image/t7daivaiz/
am 2 gantere de 10 kg
as merge la sala dar nu am cu cine daca as avea un prieten as merge asa singur ma plicti

| Bogdy4Boss explică (pentru RAY):

Iti multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ai dat si asa am fost si eu pana acum nu m-am dus la sala ca nu aveam cu cine dar am gasit vreo 5 baieti din grupul meu care joaca baschet si acum pot sa ma duc si eu big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Erick1 a răspuns:

In primul rand eu zic sa ceri ajutorul unui instructor de acolo. Esti incepator si asa e cel mai potrivit, el iti va face un program si dupa ce stii sa faci mai multe exercitii, poti sa iti gasesti tu un program pe care sa-l respecti. Proteinele degeaba le iei cand incepi cu sala, fa sala vreo 3-4 luni si dupa poti sa incepi sa iei. Mai intai trebuie sa definesti si dupa sa iei proteine. Nu te grabi, altfel nu vei obtine rezultatele dorite.

| Bogdy4Boss explică (pentru Erick1):

Ok voi intreba instructorul dupa cat timp ma pot apuca de proteinewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Soare_Teodor_Cristian_1970 a răspuns:

Nu esti de sala man, lasa-te de sportul acesta.

| Bogdy4Boss explică (pentru Soare_Teodor_Cristian_1970):

Asa ziceau mai multi si cand m-am apucat de baschet si acum sunt printre primii 5 cei mai buni din oras si sunt o multime care joaca... Decat sa lasi com asta mai bine taceai, am zis sa lase com cine are habar de subiect! laughing)

| Deliiiiiia a răspuns:

Incearca Atletismul....merge!winking.(cunosc un caz in genul tau si s.a dezvoltat din toate partile de vedere+ca a mai pus pe el cateva kg.hee hee bafta

| Bogdy4Boss explică (pentru Deliiiiiia):

Iti multumesc pentru sfatwinking happy