| dan666 a întrebat:

vreau sa ma lamuriti si pe mine cum sa ma umflu putin in masa musculara am 17 ani 1.80 si 76-77 de kg nu ma duc la sala dar acasa fac pana in 70 de flotari seara 100 de abdomene fac chestia asta de 3 saptamani dar nu prea se cunoaste de mancat nu prea mananc deoarece nu pot am fost invatat sa mananc mai putin,problema este ca eu m-am saturat ca alti colegi de ai mei sa rada de mine ca sunt slab si nu am si eu muschi si ma simt prost,daca este sa ma duc la sala de cate ori pe saptamana sa ma duc ca sunt incepator, vreau un raspuns de la o persoana experimentata

Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

Zici ca ai 1.80 si 77 de kg, iar ei rad pentru ca nu ai masa musculara. Daca n-ai masa musculara la 77 de kg inseamna ca esti gras... Iti recomand mai intai sa slabesti putin, iar apoi sa te apuci de sala, cu program de aici http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html (Poti sa faci sala si cat slabesti, cu atat mai bine). O sa iti trebuiasca 2g proteine/kilocorp si 3-4 g carbohidrati/kilocorp, deci trebuie sa mananci foarte bine ca sa cresti.

1 răspuns:
| DiyanAndorea a răspuns:

Eu sunt fata, dar iti spun asta cu cea mai mare sinceritate si siguranta! Tu trebuie sa mananci bine.Nu vei avea muschi daca te infometezi.Pe timpul verii sa mananci mai bine si sa faci exerciti dupa ce ti se asaza bine mancarea...ca oricum dai jos tot ce mananci.Nu trebuie sa lucrezi in prostie. Putin in fiecare zi.Crede-ma.Fac atletism si mananc tot ce vreau.Nu e nici o diferenta.Pentru ca inainte de antrenamen cu 30 de minute, mancam doua-trei sandvisuri si imediat le dadeam jos.Stai linistit si lucreaza in continuare!