| Housman a întrebat:

Salut tuturor!
Am o singura nelamurire: chiar este necesar sa cumpar proteine sub forma de praf, daca doresc sa pun masa musculara?
Daca mananc, spre exemplu, 500 gr. carne de pui pe zi, presupunand ca la 100 gr. carne pui sunt 18 gr. proteine ( cred ca sunt mai multe la suta de grame ), atunci imi iau in jur de 90 gr. proteine. Daca cresc cantitatea de carne de pui zilnica, creste si cea de proteine.
Adica la 1kg. carne de pui imi iau 180 gr. proteine.
1 L lapte contine in jur de 30 gr. proteine?
Pai daca mananc 0, 5 kg. carne de pui zilnic, beau 1 L lapte zilnic ( SAU POATE 1, 5 litri )+ paste fainoase, cereale ( pentru a avea carbohidrati, adica energie ), oua ( cam 1-2/zi FIERTE ), branza, legume si fructe ( cat de cat sa fie si ceva antioxidant ), cum sa nu indeplinesc necesarul zilnic de proteine si carbohidrati?
Pana la urma, de ce sa iau proteine la pachet din comert, cand este asa de simplu?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ti se pare asa de simplu sa bagi 500gr sau 1 kg de carne zilnic? + restul?

Daca da, atunci nu ai nevoie de suplimentele din comert, altfel ai. SIMPLU!

| Ha0t1c a răspuns:

Exact! Suplimente= SUPLImenteaza alimentatia, se folosesc in momentul in care alimentatia NU mai face față. Combina cat mai multe surse de proteina la fiecare masa (iti va fi mai usor sa-ti indeplinesti necesarul) la fel si cu, carbo si NU uita de grasimi (sanatoase) sunt foarte importante.