| azd a întrebat:

Salut, vreau sa ma apuc de sala insa nu sunt sigur de programul pe care mi l-am facut.
Ziua 1: brate
Ziua 2: picioare + abdoment
ziua 3: SPate
Ziua 4: Piept
Ziua 5: umeri+trapez
sambata, duminica, liber.
Daca ma poate ajuta cine cu un program mai bun pentru. incepatori, daca se poate si daca imi puteti sa imi spune-ti cum sa cresc in masa musculara natural, fara proteine, sau daca e sa cumpar ceva de la sala vr. sa imi spune-ti daca sunt bune batoanele cu ciocolata pe care le au, acestea sunt singurele pe care le-as cumpara.

Răspuns Câştigător
| alin100 a răspuns:

Eu iti recomand un antrenament de 3 zile pe saptamna:

ziua 1:piept+triceps

ziua 2:spate+bicpes

ziua 3:picioare

Antrenamentele trebuie sa fie foarte intense, sa nu poti sa te mai misti.Te antrenezi pentru amsa musculara.Iti alegi greuatea sa faci maxim 8 repetari.Proteinele le iei din alimentatie,sun foarte bune, le iei din:lapte.oua, branza, carne, migdale.Trebuie sa iti asiguri 2 g de proteia per kg si 4 g de carbohidrati per kg.De exemplu, greutatea ta este de 60 de kg, consumi 120 g de proteine si 240 g de carbohidrati.Succes!

| azd explică (pentru alin100):

Ziua 3: nu as putea avea picioare + abdoment?

| alin100 a răspuns (pentru azd):

Salut.Da poti aduga si abdomenul, dar nu este obligatoriu deoarece patratelele le faci in perioada de definire, mai mult prin alimentatie.

5 răspunsuri:
| delightful a răspuns:

Daca abia te apuci de sala, te sfatuiesc sa faci exercitii generale in prima saptamana sau cel putin primele 2 zile, nu pe grupe de muschi + cardio pentru rezistenta. Astfel iti obisnuiesti corpul cu noul mod de viata.
De asemenea intre zilele de lucru trebuie sa ai pauza, astfel poti preveni mai usor accidentarile. Nu este recomandat sa lucrezi doua zile la rand! Chiar daca esti entuziasmat, nu vrei sa te accidentezi si sa iei pauza chiar la inceput.
Poti sa le grupezi mai strans gen: piept+triceps, spate+biceps, picioare+umeri
Abdomenul lucreaza la orice exercitiu executat dar poti sa lucrezi si separat.
In general ai mare grija sa nu te duci la sala extenuat sau mai rau, nemancat si slabit. Incalzirea este extrem de importanta. Inainte sa incepi trebuie sa te incalzesti extrem de bine ( daca lucrezi triceps, incalzesti triceps, nu faci sarituri cu genunchii la piept), 10 minute pe grupa de muschi, pentru a preveni viitoare accidentari. Exercitiile trebuie sa le vizualizezi si trebuie sa fii consient ca muschiul lucreaza. Lucreaza in serii de 3/4 cu pauze de 1 minut intre.
Despre masa musculara nu stiu sa-ti spun prea multe dar gasesti zeci de informatii pe internet si eventual poti sa iti faci prieteni in sala si sa ii intrebi cum procedeaza. Cel mai important pas este sa executi corect exercitiile, altfel nu vei ajunge nicaieri. Cred ca e de la sine inteles ca nu trebuie sa mananci prajeli, grasimi, dulciuri si alte prostii de genul si sa ai o dieta destul de echilibrata.

| delightful a răspuns (pentru delightful):

Inca ceva, poti incerca si sacul de box.

| Cosmin86 a răspuns (pentru delightful):

Serios? E de la sine inteles sa nu mananci grasimi?

Cand faci muschi TREBUIE sa mananci ZILNIC grasimi ( dar grasimi sanatoase: peste, avocado, nuci, masline, migdale, etc. ).