| pandispan2011 a întrebat:

Salutare. Am inaltimea 184cm si 80, 81,82kg (nu sunt sigur pentru ca am reusit sa fac praf si cantarul, bineinteles cu ajutorul lui tata). Vreau sa ma apuc de alergat(incep cu 30 min si adaug treptat pana la 1h) pentru ca am spus ca nu se mai poate. Am facut fotbal din clasa a 2-a pana in a 8-a si tot nu reuseam sa slabesc. Nu mananc prost, dar orice bag se pune pe mine. Am inceput sa tin dieta(nu mai mananc dupa 6 seara, iar in rest fara dulciuri si paine), iar acum vreau sa ma apuc de alergat si sa fac si abdomene. Intentionez sa pun si o folie la burta, pentru ca am auzit ca este bine, iar una la sani pentru ca este posibil sa am ginecomastie. Vreau sa stiu daca ma ajuta aceste folii, iar sanii, odata ce slabesc se pot micsora?
P.S: legat de ginecomastie, am fost la un control, cu glandele stau bine si mi-a dat sa fac niste analize. Ginecomastia se poate indeparta daca, eventual dupa ce slabesc, fac sala pentru grupa de muschi ai pieptului(in eventualitatea cazului in care am)?
Am 16 ani

1 răspuns:
| Alecswtza a răspuns:

Folia alimentara te ajuta sa transpiri, este foarte ermetica si tine porii deschisi asa ca ai grija sa o schimbi la 30 min daca faci sport si 2 ore in caz ca vrei sa o tii in timpul zilei fara activitate fizica. Nu de alta, dar sa nu te imbolnavesti de vreo boala de piele sau mai stiu eu ce din cauza toxinelor eliminate prin transpiratie, iar apoi absorbite de piele din nou. In plus, ar trebui sa te duci sincer la o sala de fitness/aerobic sa te sfatuiesti cu un antrenor personal. El iti poate spune in functie de greutate si partile pe care vrei sa lucrezi, ce exercitii fizice sa faci. Succes! :*