Întrebare recomandată | illu a întrebat:

Are cineva vreo idee cum pot avea o viziune mai buna asupra jocului? Profesorul meu mi-a zis ca am calitati si fizice si tehnice dar trebuie sa am viziunea jocului, acesta ar fi singura mea problema. ma poate ajuta cineva? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Oldas_Markin_1995 a răspuns:

Incearca sa fi informat pana sa ajunga mingea la tine, sa stii ce sa faci cu ea cand ajunge la tine..incearca sa anticipezi ce o sa iasa daca dai pasa la x sau y in zona a sau b.intodeauna pana sa vina mingea la tine trebuie sa ai 1-2 solutii in cap, daca nu le ai si a ajuns mingea pierzi timp pana gandesti

| illu explică (pentru Oldas_Markin_1995):

Multumesc cel mai bun raspuns! Imi va fi de folos!

7 răspunsuri:
| MozZatY a răspuns:

Salut, sa stii ca viziunea jocului vine si odata cu experienta. Poate te-ar ajuta vizionarea unor meciuri cu fundasi centrali de top si sa analizezi miscarile lor, de ce aleg sa faca ceva in anumite situatii, sa ii studiezi atent.

| Youkillme a răspuns:

Eu cred ca el are in vedere ca trebuie sa ai o tactica,nu e suficient sa fii dotat cu putere daca nu stii so folosesti,sfatul meu este,sa nu te bazezi doar pe muschi dar si pe creier,care sa-i faca sa fie de folos,nu fi concetrat doar pe tine cum tu sa fii de folos, fii atent si la ceilalti, analizezale puncturile slabe, lucreaza in echipa, este cel mai bun sfat big grin

| illu explică (pentru Youkillme):

Bun raspuns multumesc, pun accent pe fizic deoarece sunt fundas centralwinking

| Villy09 a răspuns:

Cred ca te referi la fotbal. Pai in primul rand,trebuie sa fii mereu cu un pas inainte,sa te gandesti la ce va urma imediat dupa ce faci un anumit lucru ( dai o pasa,sutezi sau alergi),incearca sa dai mereu pasele pe pozitie viitoare si sa le ceri la fel,nu la picior,alergi in fata mingii si le spui coechipierilor sa ti-o dea in fata ( tiki-taka,ca sa zic asa ),asta e o viziune buna asupra jocului,si alearga cat mai mult,daca esti atacant fa cat de mult si faza defensiva, va avea echipa de castigat si mai apoi si tu pentru ca vei fi remarcat, tine minte, incearca sa privesti in viitor cu cateva secunde sa vezi ce se va intampla, o spun din experienta.
Succes

| illu explică (pentru Villy09):

Sunt fundas central, stiu cum trebuie date pasele eu voiam doar sa stiu cum sa am viziune mai buna. multumesc foarte mult bun raspunswinking

| illu explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor big grin