| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Ieri m-am apucat de sălă şi de alergat, am 17 ani şi 7 luni, 190 centinemtri înălţime şi 85 de kilograme greutate şi aş avea câteva întrebări legate de program şi nutriţie:
1. Este bine cum am programul? Luni, marţi, joi, vineri. Luni biceps cu piept, marţi triceps cu spate, joi abdomen cu picioare, vineri trapez cu umeri.
2. Este bine ca după fiecare şedinţă la sală să alerg câte 4-5 kilometri pentru a da grăsimea jos? (Am multă pe burtă şi pe picioare)
3. Ce ar trebui să mănânc? Eu mizez pe carne, lapte, ouă, brânză şi mâncăruri de casă (Tocană, ciorbă, ostropel, etc)
4. Câte ore să dorm noapte? De obicei dorm 9, de la 0 la 9.
5. Ce apă să beau? Beau doar plată.
6. Să folosesc sau nu creatină/proteine/steroizi?
7. Este necesar şi acasă exerciţii precum flotări, abdomene, genuflexiuni dacă fac la sală tot ce este necesar pentru muşchii respectivi?
8. Câte mese să am pe zi?
9. Ce să mănânc şi ce să nu mănânc?
10. Dacă mă ţin de program sunt şanse ca în luna Septembrie să fiu cu muşchi fără grăsime?
Aştept şi alte sfaturi şi păreri!
Mulţumesc anticipat pentru ajutorul vostru!
Cel mai bun răspuns va primi fundă!
Numai bine!

1 răspuns:
| Moonlight15 a răspuns:

Salut! 1- Da, este ok.
2-Nu... Mai bine iti faci o zi speciala de cardio normal + cardiot HIIT sau daca poti dupa antrenament.

Recomand: https://www.youtube.com/watch?v=S5zUUvxzUvk

https://www.youtube.com/watch?v=nv-0XvxGWf0

3-Mese bogate in proteine.In fiecare zi trebuie sa-ti atingi necesarul de proteine, calorii etc.( 2g de proteine la un 1 kg din corpul tau) Ex: 70 de kg-140 g proteine/zi

4- 8 ore pe noapte este ok.
5- Apa plata este ok
6-Daca nu ai timp sa mananci 4-5 mese pe zi poti lua proteine. Steroizii in niciun caz. Oricum imi dau seama ca nu stii diferenta.
7-Nu, sala este tot ce iti trebuie, daca te antrenezi intens, mananci bine si te odihnesti nu iti trebuie altceva. Muschiul creste in perioada de pauza.
8- 4-5 mese pe zi bogate in proteine + gustarile ( recomand migdale, caju, banane, iaurturi)
9- Degeaba mananci proteine daca acel aliment are si lipide(grasimile). De recomandat carne de pui, vita, curcan, porc dar ai grija ca are multa grasime...
10- Mai intai antreneaza rabdarea, un corp frumos se realizeaza in ani de munca(7-8). Ti-am spus daca vrei sa ai un procent mic de grasime faci cardio, ai grija ce mananci.

Sanatate!