| Florin16 a întrebat:

Salutare,
Ma numesc Florin, am 16 ani, 59kg, 1.70 inaltime. Fac sala cam de 2 luni, si as vrea sa iau niste suplimente/proteine ceva pentru forta/masa.
Ce imi recomandati? (ceva natural daca se poate sa nu aiba efecte negative asupra organismului )
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut Florin!

Iti pot spune niste lucruri despre suplimentele nutritive: exista parereri impartite, insa daca o luam logic au si ele locul nostru in viata noastra. O parte ar zice ca esti prea tanar sa iei suplimente (aceia care spun chestia asta consider eu ca nu au nici-o expertiza, cum de-altfel nu am nici eu, deci eu nu sunt diferit de ei decat prin conceptia asta). Consider ca poti sa iei suplimente si consider ca pot sa le iei doar in momentul in care ai o alimentatie corecta, nu ai probleme digestive (probleme de tranzit, ale ficatului sau ale altor glande etc.) si atata timp cat antrenamentele sunt serioase si respectate. Nu poti sa iei suplimente si sa nu faci nimic cu ele (se duc doar a WC-u daca nu le folosesti).

Din punctul meu de vedere, cu cat e mai scump un produs cu atat o garantie mai mare ca au efect si sunt certificate antidoping. Dar asta e doar o parere a mea, insa un lucru e clar, toate te afecteaza intr-un mod, mai mult sau mai putin. Depinde si de tipul tau somatic si de ce urmaresti sa faci. Presupun ca tu vrei masa musculara. Cel mai bine e sa iei un weight gainer (nu un concentrat proteic simplu) la o alimentatie bogata in proteine plus ceva amino acizi sau vitamine. Produsele de la dynamitize si pro lab sunt foarte bune, cu toate ca nu fac reclama, sunt foarte multe firme bune, dar sincer redis... nu se numara printre ele. Deci ai de la Dynamitize doua feluri de weight gainer si de la ProLab poti lua Amino Fuel. In continuare poti adauga niste vitamine puternice ca AP sau UMP (animal pack sau ultra mega pack). E o investitie serioase de cateva sute de ron si poate nu o sa ai nici-o satisfactie. Tine foarte mult de tine.
Creatina nu te sfatuiesc sa iei sau orice anabolic puternic ca diversele tipuri de steroizi.
Mai pot sa-ti povestesc multe, dar nu mai am timp. Lasa-mi un mesaj cu nelamuriri sau alte intrebari si iti voi raspunde in zilele ce vor urma.

Multa bafta!

4 răspunsuri:
| fCD a răspuns:

Siplimentele/proteinele nu sunt naturale si toate ( in forma de medicamente) au efecte negative

| Florin16 explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy!

| Florin16 explică:

Ce parere aveti despre Pro Nutrition - Milk & Egg?
Mai dati`mi niste variante, dar pana in 100 ron...

| florinalbert a răspuns:

Daca vrei sa iei proteine pentru a mari masa musculara sunt foarte bune dar in primul rand trebuie sa faci culturism, daca faci altfel de sport nu te ajuta cu nimic doar le elimini ducandute la wc.cea mai buna proteina este pe baza de lapte si de marca americana(tot ce este american contine un pic de bombe).dar gandeste-te bine inainte ce faci pentru ca culturismul este un sport care iti schimba viata poate in bine poate in rau depinde de sistemul tau nervos(devii o mica vedeta mai exact).