| Alexandru_George_1997_E599 a întrebat:

Ma numesc George, am 17 ani si sunt din Botosani.As dori sa ma ajutati cu niste sfaturi despre nutritie si niste programe de antrenament pentru sala de forta.Tin sa mentionez ca fac sala de vreo 5 luni, am 70-73 kg de la 67 kg cand m-am apucat de acest sport.Am o inaltime de 1.82 m.Caut sa zicem un instructor... oarecum. Orice sfat intelept e bine venit.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E bine, mai adauga si carne, branza, alte lactate ( gen iaurt ).

Trebuie sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic.

iar programul ala clasic mi se pare o prostie, spate-triceps e aiurea, nu faci niciuna ca lumea, mai bine faci spatele singur.

Fa asa :

luni - piept, biceps
marti - picioare
joi - spate
vineri - umeri, triceps

E mult mai bine. Spatele si picioarele sunt niste grupe atat de mari incat nu e bine sa le lucrezi cu altele.

Sper ca pui accent pe exercitii de baza, nu? Gen tractiuni la bara, flotari la paralele, impins culcat, presa militara, genuflexiuni cu bara pe umeri, indreptari.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi ce program de antrenament ai acum si ce alimentatie ai ( zi spre ex. ce-ai mancat ieri ).

Ca sa avem un punct de pornire.

| Alexandru_George_1997_E599 explică (pentru Cosmin86):

Pai ma antrenez de 3 ori pe saptamana.As putea merge si de 4 ori.Fac luni piept biceps miercuri spate triceps si vineri umeri si picioare.Mananc c-am de 4 ori pe saptamana.nustiu exact ce mananc fiindca nu am o situatie financiara prea buna.deobicei mananc orez, fructe, oua dimineata, lapte cu fulgi.Te rog daca te pricepi ajuta-ma si pe mine.

| Alexandru_George_1997_E599 explică (pentru Cosmin86):

Da dar nu e nimic rau daca fac si de izolare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_George_1997_E599):

Pierzi vremea inutil cu izolarea acum.

dar daca tu vrei sa progresezi mai lent, e treaba ta.

| Alexandru_George_1997_E599 explică (pentru Alexandru_George_1997_E599):

Cosmin...da-mi te rog programul de sala cu tot cu exercitii...precum si cam cat ar trebui sa stau la sala? ar trebui sa schimb exercitiile 1 la o saptamana? cand sa schimb greutatile la ce interval de timp? care ar fi programul de odihna? care estte recomandat si mersi de sfaturi sunt utile se vede ca te pricepi in domeniu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_George_1997_E599):

E bine, mai adauga si carne, branza, alte lactate ( gen iaurt ).

Trebuie sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic.

iar programul ala clasic mi se pare o prostie, spate-triceps e aiurea, nu faci niciuna ca lumea, mai bine faci spatele singur.

Fa asa :

luni - piept, biceps
marti - picioare
joi - spate
vineri - umeri, triceps

E mult mai bine. Spatele si picioarele sunt niste grupe atat de mari incat nu e bine sa le lucrezi cu altele.

Sper ca pui accent pe exercitii de baza, nu? Gen tractiuni la bara, flotari la paralele, impins culcat, presa militara, genuflexiuni cu bara pe umeri, indreptari.